RAPORT

Pogarda

Błaszczak: „Nie” dla robienia happeningów w Sejmie

Szef MON Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Szef MON Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Posłowie PO zapowiedzieli złożenie wniosku o moją dymisję przed wysłuchaniem wyjaśnień; w związku z tym zdecydowałem się poinformować komisję, że nie przedstawię wyjaśnień na posiedzeniu – przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON Człowiekiem Roku Czytelników Defence24 [WIDEO]

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak został w środę uhonorowany nagrodą „Człowiek Roku Czytelników Defence24”; gala wręczenia nagrody odbyła się...

zobacz więcej

Na czwartek o godz. 16 zwołano zamknięte posiedzenie połączonych komisji: obrony narodowej i spraw służb specjalnych, na którym minister obrony narodowej miał przedstawić informację na temat bezpieczeństwa Polski w związku z odnalezieniem szczątków rakiety pod Bydgoszczą.


„NIE dla robienia happeningów w Sejmie. Posłowie PO zapowiedzieli złożenie wniosku o moją dymisję przed wysłuchaniem wyjaśnień. W związku z tym zdecydowałem poinformować komisję, że nie przedstawię wyjaśnień na posiedzeniu” – napisał minister Błaszczak na Twitterze.


Wniosek ws. dymisji Błaszczaka


We wtorek rzecznik PO Jan Grabiec mówił, że wniosek ws. dymisji Błaszczaka jest gotowy, ale zostanie złożony najprawdopodobniej po czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej, ponieważ – wskazywał – podczas jej obrad mogą pojawić się nowe okoliczności sprawy.


W podobny sposób o wniosku o wotum nieufności wobec Błaszczaka mówił we wtorek w Radiu Zet szef klubu KO Borys Budka. – Czekamy na komisję, która odbędzie się 25 maja, to jest komisja obrony narodowej, od wyników tej komisji uzależniamy, kiedy położymy ten wniosek – powiedział Budka. – To jest absolutnie nieodpowiedzialny minister, który próbował swoją winę zrzucić na polskich generałów – dodał.


Pod koniec kwietnia minister sprawiedliwości poinformował na Twitterze, że prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie szczątków obiektu powietrznego znalezionego w lesie pod Bydgoszczą. MON przekazało, że ok. 15 km od Bydgoszczy znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego.


11 maja szef MON oświadczył, że „procedury i mechanizmy reagowania w sprawie obiektu znalezionego pod Bydgoszczą zadziałały prawidłowo do poziomu dowódcy operacyjnego”. Zarzucił dowódcy operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszowi Piotrowskiemu, że nie poinformował jego ani odpowiednich służb o pocisku, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną.


CZYTAJ TAKŻE: Incydent w Bydgoszczy. Raport przekazany prezydentowi i premierowiWedług ministra w sprawozdaniu z 16 grudnia, które otrzymał od DORSZ, znalazła się informacja, że tego dnia „nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej RP, co – jak później się okazało – było nieprawdą”. Dodał, że ewentualne decyzje personalne zostaną podjęte po konsultacji z prezydentem.


BBN oświadczyło dzień później, że informacje, którymi dysponuje prezydent, „nie uzasadniają podjęcia decyzji personalnych” dotyczących najwyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego, prezydentowi nie przedstawiono też żadnego wniosku w tej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej