RAPORT

Pogarda

Szwecja zezwoli Ukraińcom na testowe loty na Gripenach

Myśliwce Gripen są produkowane przez szwedzki koncern SAAB (fot. Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images)
Myśliwce Gripen są produkowane przez szwedzki koncern SAAB (fot. Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd Szwecji zezwoli ukraińskim pilotom na testowe loty na szwedzkich myśliwcach Jas 39 Gripen – oświadczył w czwartek przebywający na Ukrainie minister obrony Pal Jonson.

„F-16 na Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał” [WIDEO]

Pojawienie się samolotów F-16 na Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wyraził...

zobacz więcej

Według cytowanego przez telewizje TV4 oraz SVT Jonsona, „szkolenia orientacyjne” mają pomóc Ukrainie w podjęciu w przyszłości decyzji o wyposażeniu armii w nowe myśliwce.


Polityk podtrzymał jednocześnie swoje wcześniejsze stanowisko, że Szwecja nie może przekazać Ukrainie Gripenów. – Samoloty, którymi dysponujemy, są potrzebne do naszej własnej obrony – zaznaczył.


Myśliwce Gripen są produkowane przez szwedzki koncern SAAB.


Co będzie latało nad Ukrainą?

Szkolenia ukraińskich pilotów na F-16? Błaszczak: Jesteśmy gotowi

We wtorek w Brukseli miało miejsce spotkanie ministrów obrony państw członkowskich UE. Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przekazał, że jako...

zobacz więcej

Władze Ukrainy wielokrotnie zwracały się do Szwecji z prośbą o przekazanie myśliwców Gripen. Jak przypomina TV4, Ukraina wykorzystuje rosyjskie samoloty, ale stara się o pozyskanie amerykańskich F-16 oraz europejskich myśliwców Tornado.


W ocenie szwedzkich mediów Gripeny są tańsze i łatwiejsze w obsłudze niż F-16.


Jas 39 Gripen – oprócz Szwecji – są na wyposażeniu lotnictwa m.in. Czech i Węgier, które wyleasingowały takie maszyny od Szwecji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej