RAPORT

Pogarda

Recesja w Niemczech. Spełnił się czarny scenariusz

Gospodarka w Niemczech ma problemy (fot. Hannibal Hanschke/Getty Images)
Gospodarka w Niemczech ma problemy (fot. Hannibal Hanschke/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemiecka gospodarka weszła w techniczną recesję – poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków to efekt zmian zachowań konsumenckich. „Inflacja pozostaje uporczywa” – twierdzą, dodając jednak, że nawet dla nich nowe dane okazały się „dość zdumiewające”.

Niewielkie spadki na Wall Street. W USA wciąż negocjują budżet

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Inwestorzy z niepokojem przyjęli doniesienia, że negocjacje...

zobacz więcej

Po wyraźnym spadku PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku zaistniały obawy, że w 2023 r. Niemcy nie unikną technicznej recesji. A jednak mimo że niemiecka gospodarka wysyłała wiele sygnałów spowolnienia, ekonomiści zza Odry utrzymywali, że nie dojdzie do tego scenariusza.


Teraz już wiemy oficjalnie, że największa gospodarka w Unii Europejskiej zaliczyła zimową recesję. Dla analityków Destatis to spore zaskoczenie, gdyż kwietniowe prognozy wskazywały na stagnację i zerowy wzrost PKB, a jeszcze wcześniej spodziewano się wzrostu o 0,2 proc


CZYTAJ TAKŻE: Rząd Niemiec chce zakazać chińskich komponentów w sieciach 5G


Dzisiejsze dane pokazały rewizję w dół PKB z zera do –0,3 proc. za pierwsze trzy miesiące roku. Tym samym niemiecka gospodarka odnotowała dwa niekorzystne kwartały z rzędu. – Inflacja oscylująca wokół 7 procent odbiła się na konsumentach – powiedział naczelny ekonomista Commerzbanku, Jörg Krämer.

Według niego warto też zwrócić uwagę na wskaźnik oczekiwań instytutu Ifo, którego wartość spadła w maju po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. – Obecne prognozy nie skłaniają do optymizmu. Spadek siły nabywczej i agresywna polityka monetarna każą spojrzeć rzeczywistości w oczy – zaznaczył Jörg Krämer.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej