RAPORT

Pogarda

78-letni dziadek gwałcił sześcioletnią wnuczkę. Wyższa kara dla pedofila

Sąd Apelacyjny wymierzył pedofilowi surowszą karę (fot. Shutterstock/Tinnakorn jorruang)
Sąd Apelacyjny wymierzył pedofilowi surowszą karę (fot. Shutterstock/Tinnakorn jorruang)

Najnowsze

Popularne

78-letni Zygmunt W. dopuścił się zbrodni wielokrotnego gwałtu na swojej sześcioletniej wnuczce. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wymierzył mu dziś surowszą karę niż sąd I instancji i skazał go na pięć lat pozbawienia wolności oraz podwyższył z 10 tys. zł do 40 tys. zł kwotę nawiązki, jaką W. ma zapłacić pokrzywdzonej wnuczce. Wyrok jest prawomocny.

Wykorzystywał wnuczkę i transmitował to online. Dręczył niemowlę

Policja z Mediolanu aresztowała mężczyznę, który wykorzystywał seksualnie swoją wnuczkę. Dziewczynka nie skończyła jeszcze pierwszego roku życia....

zobacz więcej

W pozostałej części Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok w mocy. Chodzi o zakaz kontaktowania się dziadka z pokrzywdzoną przez 10 lat, zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 10 metrów.


Ponadto sąd I instancji nakazał też mężczyźnie opuścić na 10 lat dom, w którym mieszkał m.in. z pokrzywdzoną wnuczką i jej rodzicami.


Proces odwoławczy rozpoczął się przed Sądem Apelacyjnym w Rzeszowie. Z uwagi na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonej dziewczynki i jej bliskich toczył się w obu instancjach przy drzwiach zamkniętych.


W grudniu zeszłego roku Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał Zygmunta W. za zarzucane mu czyny na karę 3,5 roku więzienia. W związku z tym, że proces toczył się z wyłączeniem jawności, nie wiadomo, o co wnioskowali w mowach końcowych prokurator i obrona oskarżonego. Nie jest też znane uzasadnienie wyroku I instancji.


Z wokandy wiadomo natomiast, że apelację od orzeczenia sądu w I instancji złożyła prokuratura oraz pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, czyli kuratora dziewczynki, oraz obrońca oskarżonego.

Dziadek pedofil. Piekło dziewczynek ciągnęło się latami

Dziadek latami gwałcił swoje wnuczki. „Kwestią kary, jaką wymierzyć należy mężczyźnie za czyny pedofilskie, zajmie się ponownie sąd II instancji” –...

zobacz więcej

Nie mniej niż trzy lata więzienia


Przemyska prokuratura oskarżyła obecnie 78-letniego Zygmunta W. z art. 197 paragraf 3, punkt 2 i 3, czyli o zgwałcenie osoby małoletniej i spokrewnionej; w związku z artykułem 12, który mówi o działaniu w czynie ciągłym.


Jak poinformowała w chwili skierowania do sądu aktu oskarżenia zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu Beata Starzecka, mężczyzna doprowadził przemocą swoją małoletnią wnuczkę (wówczas 6-letnią) do obcowania płciowego, więcej niż jeden raz. Miało do tego dochodzić w okresie od maja 2020 do czerwca 2021. Czyny te są kwalifikowane jako zbrodnia i Kodeks karny przewiduje za nie karę nie mniejszą niż trzy lata pozbawienia wolności.


Mężczyzna w czasie śledztwa nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył krótkie wyjaśnienia, w których zaprzeczał zarzutom. Z uwagi na charakter sprawy prokuratura również nie udzielała więcej informacji w tej sprawie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej