RAPORT

Pogarda

„Ważny dzień dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce”. Podpisano umowę z amerykańskim konsorcjum

Najnowsze

Popularne

Z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego odbyła się w czwartek uroczystość podpisania umowy określającej główne zasady współpracy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) a amerykańskim konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – To ważny dzień dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich. Dzisiaj projekt wchodzi w nowy etap. Do projektu dołącza amerykański gigant energetyki jądrowej – powiedziała minister Moskwa.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Polska udzieliła Niemcom wyjaśnień

W czasie konsultacji transgranicznych Polska udzieliła Niemcom wszelkich wyjaśnień w sprawie budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w...

zobacz więcej

W czwartek w Warszawie została podpisana wstępna umowa z konsorcjum Westinghouse oraz Bechtelem. Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000.

 

Relacje polsko-amerykańskie

 

– To ważny dzień dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich. Otóż dzisiaj projekt wchodzi w nowy etap. Do projektu dołącza kolejny gigant energetyki światowej – amerykański gigant energetyki jądrowej. Jest to spółka Bechtel, która będzie pełniła funkcję wykonawcy w projekcie – oświadczyła minister klimatu i środowiska.

 

Podpisanie umowy

 

Jak przypomniała szefowa resortu, „w listopadzie został wybrany dostawca technologii – spółka Westinghouse, a tym samym technologia, następnie w lutym została podpisana umowa z naszą spółką jądrową na prace przedprojektowe”. – Zapowiadaliśmy wtedy kolejny kamień milowy. Spotykamy się już dzisiaj, żeby ten kamień milowy ogłosić i podpisać niezwykle ważne porozumienie – dodała.


Budowa elektrowni jądrowej w Polsce coraz bliżej. Polska i USA podpisały kolejną umowę

Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego; ta umowa pozwoli nam się czuć...

zobacz więcej

Jak wskazała Anna Moskwa, jest to „porozumienie, które będzie docelowo prowadziło do konsorcjum dwóch spółek jądrowych, będzie ogromnym wzmocnieniem potencjału tego projektu; pozwoli jednocześnie przygotować kolejny etap” projektowania i pracy inżynieryjnej latem tego roku.

 

Centrum szkoleniowe

 

Zapowiedziała też otwarcie centrum szkoleniowego, które będzie służyło nie tylko energetyce jądrowej w Polsce, ale i innym państwom w tej części Europy.

 

– Przygotowaliśmy i wdrażamy konsekwentnie kompleksowy program wsparcia polskich firm, tak żeby w momencie, kiedy będą się pojawiały kolejne etapy projektowania, a następnie budowy, polskie firmy były gotowe świadczyć jak najwyższej jakości usługi i realizować je przy pomocy dobrze przygotowanych wykwalifikowanych pracowników, dlatego też już niedługo wraz ze stroną amerykańską będziemy ogłaszać otwarcie centrum szkoleniowego – poinformowała szefowa resortu klimatu.

 

Czytaj także: Trzy elektrownie jądrowe w Polsce. Sasin wyjawia plany

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, jako inwestor i przyszły operator, ubiega się o decyzję środowiskową dla lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu nad Bałtykiem. Badania tego miejsca oraz alternatywnej lokalizacji Żarnowiec trwały formalnie od 2013 r., a w praktyce od 2017 r., i pozwoliły na sporządzenie raportów środowiskowych dla obu tych miejsc i skierowania w marcu 2022 r. wniosku o decyzję środowiskową dla Lubiatowa-Kopalina, dla trzech reaktorów AP1000 firmy Westinghouse.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej