RAPORT

Pogarda

Prezydent: Rotmistrz Pilecki to jeden z największych bohaterów II wojny światowej

Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany 25 maja 1948 roku. (fot.  PAP/Zofia Bichniewicz)
Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany 25 maja 1948 roku. (fot. PAP/Zofia Bichniewicz)

Najnowsze

Popularne

W dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie prezydent Andrzej Duda oddał hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w 75. rocznicę jego śmierci. Wyrok na bohaterze konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej, dobrowolnym więźniu KL Auschwitz i uczestniku powstania warszawskiego, komuniści wykonali 25 maja 1948 r. o godz. 21.30.

Zbliża się 75. rocznica zamordowania Pileckiego. Córka przekazała pamiątki po ojcu

Witold Pilecki należy do narodowego panteonu pamięci. To wielki bohater, któremu dziś oddajemy hołd i szacunek – powiedział prezes IPN dr Karol...

zobacz więcej

– Bronili wolnej Polski i do samego końca dla niej walczyli, wielu z nich było zamordowanych – mówił prezydent.


Jak podkreślił „wśród nich był jeden z absolutnie największych bohaterów (...), najwspanialszych, największych bohaterów II wojny światowej – rotmistrz Witold Pilecki”.


– To postać niezwykła, wielki bohater, wspaniała osobowość. Jego droga bohaterstwa wojennego jest po prostu niebywała – od walki o niepodległą wolną Polskę (...) przez niezwykły czyn bohaterstwa, jakim było dobrowolne danie się schwytać, by zostać umieszczonym w obozie Auschwitz, następnie ucieczka, Armia Krajowa, powstanie warszawskie, i później Związek Walki Zbrojnej AK, w którym nie poddał się do samego końca – powiedział.


– Został zamordowany przez komunistów w wyniku zbrodni sądowej (...) skazany za zdradę, jak mówił wtedy odważnie i spokojnie: robił to, co do niego należało – podkreślił prezydent.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej