RAPORT

Pogarda

Porozumienie ws. budowy kolei w Azji. Skróci drogę do Europy o osiem dni

Potrzebna będzie budowa prawie 50 tuneli i ponad 90 mostów (fot. Shuttertock/Denis Belitsky)
Potrzebna będzie budowa prawie 50 tuneli i ponad 90 mostów (fot. Shuttertock/Denis Belitsky)

Najnowsze

Popularne

Na szczycie Chiny-Azja Centralna w Xi'anie podpisano trójstronny dokument przewidujący kolejne kroki w projekcie budowy kolei Chiny-Kirgistan-Uzbekistan (CKU). Trasa miałaby przebiegać przez 50 tuneli i 90 mostów. Jest elementem planowanej od ponad 25 lat większej magistrali, która docelowo ma skrócić czas transportu z Chin do Turcji o 8 dni.

Władywostok wraca do Chin? Przynajmniej gospodarczo

Za zgodą Moskwy władze w Pekinie zatwierdziły port we Władywostoku jako transgraniczny port tranzytowy dla chińskiego handlu krajowego – informuje...

zobacz więcej

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami linia kolejowa będzie miała długość około 500 km. Z tego 213 km w Chinach, 260 km w Kirgistanie i ok. 50 km w Uzbekistanie.


Trasa ma prowadzić z Kaszgaru w chińskiej prowincji Sinciang na zachód, przez Karasu w południowym Kirgistanie, do uzbeckiego miasta Andiżan. Leży ono ok. 35 km od granicy z Kirgistanem.


Linia kolejowa będzie przebiegać przez utrudniające budowę tereny górskie, niekiedy na wysokości 2-3,5 tys. metrów. Potrzebna będzie budowa prawie 50 tuneli i ponad 90 mostów – wylicza uzbeckie Radio Wolna Europa.


Gdyby trasa została ukończona, mogłaby być kontynuowana na południe, przez Turkmenistan i Iran do Turcji, by dotrzeć do Europy. Skróciłoby to transport z Chin do Turcji o 900 km. To według różnych wyliczeń przyspieszyłoby przejazd o siedem, osiem dni.


Linia pomija Rosję


Trasa byłaby alternatywną drogą z Chin do Europy, która omija Rosję. Jednak plany jej budowy mają już ponad 25 lat i dotychczas napotykały na wiele przeszkód.

Chiny dążą do technologicznej dominacji nad Zachodem

Chiny dążą nie do technologicznego parytetu z Zachodem, lecz do technologicznej supremacji, aby poprzez nią osiągnąć dominującą rolę we wszystkich...

zobacz więcej

Projekt CKU sięga 1997 r., kiedy Chiny, Kirgistan i Uzbekistan podpisały protokół ustaleń w sprawie budowy linii kolejowej łączącej te trzy kraje. Planowanie inwestycji rozpoczęto więc jeszcze przed ogłoszeniem Inicjatywy Pasa i Szlaku – chińskiego planu rozwoju infrastruktury transportowej między Chinami i Europą.


W czerwcu 2001 r. kirgiski minister transportu i komunikacji oznajmił, że osiągnięto porozumienie w sprawie budowy trasy. Jednak dopiero ponad sześć lat później, w styczniu 2008 r., chińska agencja prasowa Xinhua poinformowała o rozpoczęciu budowy i planach jej ukończenia w 2010 r. Prace nie wyszły jednak poza wstępną fazę.


Przez kolejne lata między zainteresowanymi krajami dochodziło do konfliktów na poziomie władz lokalnych i centralnych. Chiny dążyły do przejęcia kirgiskich kopalni, w tym największych złóż rud żelaza, w zamian za sfinansowanie kirgiskiego odcinka trasy, co spotkało się ze sprzeciwem władz – informowała w kwietniu 2012 r. lokalna sekcja Radia Wolna Europa.

Krymskotatarski aktywista skazany w Rosji za rzekomy terroryzm

Sąd w Rostowie nad Donem skazał na 18 lat kolonii karnej krymskotatarskiego aktywistę Ernesa Siejtosmanowa za powiązania z członkami Partii...

zobacz więcej

Projekt na lata pogrążył się w impasie.


W czerwcu zeszłego roku prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow zapowiedział w mediach, że budowa linii kolejowej CKU rozpocznie się w 2023 r. Podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie 14 września 2022 r. podpisano porozumienie o trójstronnym finansowaniu studium wykonalności kirgiskiego odcinka trasy, które zgodnie z planem ma zostać ukończone w pierwszej połowie 2023 r.


Rekordowe bezrobocie wśród chińskiej młodzieży


W maju tuż przed Szczytem Chiny-Azja Centralna w Xi'anie chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform poinformowała, że prace nad studium wykonalności „zbliżają się ku końcowi”.


Nowy dokument podpisany 19 maja określa dalsze etapy realizacji planu, choć nie ujawniono szczegółowych danych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej