RAPORT

Pogarda

Krymskotatarski aktywista skazany w Rosji za rzekomy terroryzm

Ernes Siejtosmanow ma spędzić 18 lat w łagrze (fot. FB/Крымская солидарность)
Ernes Siejtosmanow ma spędzić 18 lat w łagrze (fot. FB/Крымская солидарность)

Najnowsze

Popularne

Sąd w Rostowie nad Donem skazał na 18 lat kolonii karnej krymskotatarskiego aktywistę Ernesa Siejtosmanowa za powiązania z członkami Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir), zakazanej w Rosji – poinformowała organizacja Krymska Solidarność.

Wojna domowa w Rosji? „Oni zaczynają walczyć ze swoimi”

Zdaniem ukraińskich i rosyjskich komentatorów niezależnych Kreml boi się wybuchu wojny domowej, która doprowadzi do upadku reżimu. W ocenie...

zobacz więcej

Sąd w Rostowie nad Donem uznał, Siejtosmanowa za winnego udziału w działaniach organizacji terrorystycznej i przygotowaniach do przejęcia władzy siłą. Obrona mężczyzny zapowiedziała apelację.


W lutym 2022 roku rosyjskie służby przeprowadziły przeszukanie w jego domu. Przed aresztowaniem mężczyzna pomagał rodzinom więźniów politycznych i brał udział w różnych inicjatywach społecznych.


Brat Siejtosmanowa w łagrze


Trzy lata temu na 17 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze rosyjski sąd skazał jego brata Enwera Siejtosmanowa.


Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został w 2014 r. zaanektowany przez Rosję w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne.


Przed aneksją Tatarzy stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu. Bojkotując referendum, narazili się na represje ze strony Moskwy. Wielu przedstawicieli mniejszości zostało porwanych, pojawiły się doniesienia o torturach i morderstwach aktywistów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej