RAPORT

Pogarda

Małe reaktory jądrowe. Obajtek: Do końca roku planujemy trzynaście kolejnych lokalizacji

Najnowsze

Popularne

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że do końca tego roku spółka wskaże kolejne lokalizacje pod budowę małych jądrowych reaktorów modułowych – SMR. – Planujemy nie tylko tych siedem lokalizacji, ale do końca roku planujemy trzynaście kolejnych lokalizacji – to będzie około dwudziestu lokalizacji i będziemy dalej pracować nad nimi – oznajmił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info Obajtek.

Małe reaktory jądrowe SMR w Polsce. Obajtek o odnawialnych źródłach energii

„Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji...

zobacz więcej

W połowie kwietnia prezes Daniel Obajtek ogłosił siedem wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX–300 projektu GE Hitachi. Wskazane lokalizacje znajdują się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolic Warszawy. 

 

Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX–300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce. 


SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600–1500 MW. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej