RAPORT

Pogarda

Kiedy będą wypłacone czternastki? Minister podaje datę

Sejm podejmie decyzję o wprowadzeniu tego świadczenie na stałe (fot. Shutterstock/Goksi)
Sejm podejmie decyzję o wprowadzeniu tego świadczenie na stałe (fot. Shutterstock/Goksi)

Najnowsze

Popularne

Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym roku – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że decyzję co do terminu wypłaty świadczenia podejmie rząd.

14. emerytura na stałe. Morawiecki: Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To projekt ustawy...

zobacz więcej

W środę Sejm zajmie się m.in. projektem o wprowadzeniu na stałe czternastej emerytury. Szefowa MRiPS zaznaczyła w Polskim Radiu 24, że do tej pory decyzje o wypłacie czternastej emerytury były podejmowane rokrocznie; a teraz Sejm podejmie decyzję o wprowadzeniu tego świadczenie na stałe. 

  

Jak podkreśliła, resort przewiduje, iż świadczenie będzie wypłacane w drugiej połowie roku. – Rada Ministrów będzie podejmowała uchwałę, która będzie to dokładnie, precyzyjnie mówiła – zastrzegła. 

  

Zdaniem Maląg najprawdopodobniej świadczenie zostanie wypłacone pod koniec sierpnia i na początku września, podobnie jak w ubiegłym roku. – Decyzję podejmie Rada Ministrów dopiero wtedy, jak ustawa zostanie przegłosowana przez parlament i podpisana przez prezydenta. Wtedy Rada Ministrów będzie mogła podjąć szczegóły co do terminu wypłaty – stwierdziła szefowa MRiPS. 

  

Czternastkę otrzyma ok. 8,3 mln emerytów


Wyjaśniła, że świadczenie to obecnie jest skierowane do emerytów i rencistów mających najniższe świadczenia. 

 

– Pozostawiamy kryterium dochodowe na poziomie ubiegłego roku – jest to kwota 2900 zł – powiedziała. Zaznaczyła, że w przypadku osób pobierających wyższą emeryturę działać będzie zasada „złotówka za złotówkę”, czyli czternasta emerytura zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto, przy czym kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł. 

  

Czternastkę otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów, w tym ponad 5,8 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ponad 1,3 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Od 2019 r. emerytom i rencistom wypłacana jest tzw. trzynasta emerytura. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej