RAPORT

Pogarda

Miliard euro dla rolników. KE zatwierdziła polski program

Wsparcie dla producentów rolnych (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)
Wsparcie dla producentów rolnych (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła polski program wsparcia producentów rolnych o wartości 1 mld euro w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Rekordowo niskie ceny zboża. Reakcja rządu

Ceny zboża na rynkach sięgają historycznych minimów, stąd decyzja rządu o zwiększeniu dopłat dla rolników do sprzedawanego zboża – oświadczył w...

zobacz więcej

„Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 1 mld euro (4,7 mld zł), mający na celu wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa” – przekazała KE. 

  

W ramach tego działania wsparcie będzie polegać na ograniczonych kwotach pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Celem działania jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych i brakiem stabilności na rynku rolnym, spowodowanym obecnym kryzysem. 


Komisja uznała, że program zgłoszony przez polskie władze jest zgodny z unijnymi regułami i że jest konieczny, właściwy i proporcjonalny.  

 

Wartość pomocy nie może przekroczyć 250 tysięcy euro na beneficjenta i ma być przyznana najpóźniej do końca tego roku.  

 

To wsparcie finansowe rolników jest z budżetu krajowego, ale w tej sprawie potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej, bo pomoc publiczna w Unii jest ograniczona. Komisja za każdym razem sprawdza, czy nie dochodzi do zakłócenia sytuacji na unijnym rynku. 

 

Wtorkowa decyzja to kolejna zgoda Brukseli na tak wysokie rządowe wsparcie dla rolników. W ubiegłym tygodniu Komisja zatwierdziła program w wysokości około sześciu miliardów złotych. Chodziło wtedy o dopłaty do ubezpieczeń dla producentów rolnych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej