RAPORT

Pogarda

Atrakcje Gran Canarii

Gran Canaria (fot. A.Wasztyl)
Gran Canaria (fot. A.Wasztyl)

Najnowsze

Popularne

Wyspy Kanaryjskie, nazywane „wyspami wiecznej wiosny”, są dobrym kierunkiem wakacyjnym przez cały rok. Łagodny klimat, kolonialne miasta, parki narodowe, wulkaniczne góry i plaże przyciągają turystów z niemal całej Europy. Jedną z najbardziej popularnych wysp archipelagu jest Gran Canaria. Wyspa oferuje plantacje kawy, wysokie wydmy, ok. 2 tys. km szlaków trekkingowych, 60 km plaż, a niektóre rejony można zwiedzać konno. Poznajcie pięć najciekawszych według mnie miejsc na Gran Canarii.

Orientalny czar Andaluzji

Dziedzictwo trzech kultur – muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej - widoczne jest na każdym kroku, choć wiele zabytków pamięta jeszcze czasy...

zobacz więcej

1. Dolina Agaete i plantacje kawy

 

To moje ulubione miejsce na wyspie. Otoczona górami dolina Agaete zapiera dech w piersiach. Znajdują się tu winnice, sady owocowe, kilka niewielkich plantacji kawy.


Największą i najstarszą jest Finca de la Laja & Bodega los Berrazales. Została założona ponad 200 lat temu. Przez długi czas była to jedyna plantacja kawy w Europie, choć patrząc na mapę, to z Wysp Kanaryjskich bliżej jest do Afryki.

 

Dziś plantacja zajmuje 12 hektarów. Co ciekawe, przyjechał tu nawet sławny fizyk prof. Stephen Hawking. Gospodarze oprócz plantacji mają także winnice. W cenie biletu można spróbować m.in. trzech rodzajów wina i aromatycznej „małej czarnej”.

 

Z doliny Agaete warto wybrać się na trekking do pobliskiego Parku Przyrodniczego Tamadaba, gdzie rosną najstarsze sosny kanaryjskie na wyspie.

Podróż na Teneryfę. Piramidy na wyspie

Teneryfa – największa z wysp kanaryjskich. I najbardziej różnorodna. Przyciąga turystów o każdej porze roku. Ta wyjątkowa wyspa może zachwycić nie...

zobacz więcej

2. Vegueta – kolonialna starówka w Las Palmas

 

Zbudowana w XV wieku Vegueta jest jedną z najładniejszych kolonialnych starówek, jakie widziałam. Wzrok przyciągają kolorowe kamienice, charakterystyczne drewniane balkony i urokliwe zaułki.


Znajduje się tu katedra św. Anny (budowana od XV do XIX wieku), plac św. Anny z oryginalnymi pomnikami ośmiu psów, Pałac Biskupów, Palacio Regental z XVII wieku czy Museo Casa de Colón – tzw. Dom Krzysztofa Kolumba, a tak naprawdę dawna rezydencja gubernatora, u którego gościł Kolumb przed pierwszą wyprawą do Nowego Świata. W muzeum można zobaczyć wystawę poświęconą wizycie żeglarza na wyspie, eksponaty przywiezione m. in. z Ameryki Południowej i kopię dziennika pokładowego.

 

Zobacz także: Słoneczna Andaluzja – wyjątkowy region Hiszpanii


W Las Palmas warto zajrzeć także do Muzeum Sztuki Współczesnej (CAAM-Centro Atlántico de Arte Moderno) i Muzeum Kanaryjskiego (Museo Canario) zbudowanego w 1879 r., w którym można poznać historię pierwotnych mieszkańców Wysp Kanaryjskich – Guanczów i zobaczyć przedmioty znalezione przez archeologów, w tym mumie i szkielety. Niedaleko starówki znajduje się dzielnica handlowa ze znanym deptakiem Calle Mayor de Triana, gdzie mieszczą się sklepy, butiki i restauracje.


Armenia – niedoceniona perła Kaukazu

Kolebka chrześcijaństwa. Górska kraina słynąca z produkcji wina, wielowiekowej historii i tradycji. Mistyczne średniowieczne klasztory w otoczeniu...

zobacz więcej

3. Kanaryjska Wenecja - Puerto de Mogán

 

To jedno z najbardziej klimatycznych i urokliwych miejsc na wyspie. Kolorowe domy zbudowane na kanałach są ozdobione girlandami kwiatów. Robi to ogromne wrażenie. Nic więc dziwnego, że ta niewielka miejscowość jest tak chętnie odwiedzana i fotografowana przez turystów.


Nie brakuje opinii, że to najładniejsze miasteczko na Gran Canarii, choć wielu zabytków tu nie znajdziemy. Można zajrzeć do zbudowanego w XIX wieku kościoła św. Antoniego, a w okolicy znajduje się stanowisko archeologiczne La Canada de los Gatos.

 

Zobacz także: Colca - niezwykły kanion Peru


Puerto de Mogán chętnie odwiedzają także miłośnicy nurkowania i żeglowania. W tutejszym porcie znajduje się ponad 200 miejsc cumowniczych.


Miasteczko jest nieduże, ale warto zatrzymać się tu na przykład na lunch. Tutejsze restauracje pękają w szwach. Wśród turystów większość stanowią Niemcy, ale sporo jest też Brytyjczyków, Belgów i… Polaków.


Jednym z lokalnych przysmaków jest ryba w bakłażanie i duszone lapas – czyli mięczaki (skałoczepy).

Azerbejdżan – kraina ognia

Jest rzadko odwiedzany przez turystów, a ma sporo do zaoferowania. Azerbejdżan to kraj z ogromnym potencjałem, w którym przez stulecia przenikały...

zobacz więcej

4. Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas

 

Niedaleko Puerto de Mogán (ok. 20 km) znajdują się kilkumetrowe wydmy, które mają długość aż 6 km i zajmują obszar ponad 400 ha. Tu można poczuć się jak na Saharze. Najwyższe wydmy mają 20 metrów wysokości.


Wybierając się do Dunas de Maspalomas, warto zabrać ze sobą krem z wysokim filtrem, zapas wody i najlepiej obuwie, które zakrywa stopy, bo piasek przez słońce jest mocno nagrzany. W 1987 r. Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas został uznany za obszar chroniony, a siedem lat później za Specjalny Rezerwat Narodowy.


Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób pojawiły się wydmy na Gran Canarii. Jedna z teorii mówi, że powstawały przez wieki dzięki wiatrowi, który naniósł na wyspę saharyjski piasek. Według innej hipotezy – bardziej prawdopodobnej – złociste wydmy powstały w wyniku tsunami, gdy ogromne fale oprócz wody, naniosły dużą ilość piasku.


Czytaj także: Baśniowe zamki w Dolinie Loary

Największe atrakcje Peru

Zachwyca różnorodnością i od lat rozpala wyobraźnię podróżników. Malownicze krajobrazy, barwne wioski Indian, zbudowane w Andach miasta Inków,...

zobacz więcej

5. Plaże na Gran Canarii

 

Turyści spragnieni wypoczynku na pewno nie będą narzekać na wybór plaż, które znajdują się w różnych miejscach na wyspie. Do najpopularniejszych należą: prawie trzykilometrowa Playa del Inglés (Maspalomas), Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa De Tauro z piaskiem przywiezionym z Sahary czy chętnie wybierana przez mieszkańców Las Palmas szeroka, miejska plaża Playa de Las Canteras, która uchodzi za jedną z najładniejszych i największych miejskich plaż w Europie.


Na deptaku biegnącym wzdłuż plaży znajduje się wiele barów i restauracji, w których można spróbować lokalnych przysmaków. Osoby, które chcą odpocząć od zgiełku i tłumu, mogą pojechać na Playa de Guayedra. Jest to plaża z ciemnym piaskiem, częściowo kamienista na północnym-zachodzie Gran Canarii. W sumie na wyspie – jeśli wierzyć przewodnikom – znajduje się ponad 120 plaż.


Zobacz także: Atrakcje turystyczne Peru

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej