RAPORT

Pogarda

Rosjanie zapłacą Polsce reparacje? Mularczyk: Raport już powstaje

Najnowsze

Popularne

Instytut Strat Wojennych pracuje nad raportem o reparacjach od Rosji – poinformował w programie „#Jedziemy” w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. – To musi być solidne opracowanie, pokazujące zarówno cały aspekt okupacji, jak i eksploatacji państwa polskiego – dodał.

Reparacje od Niemiec wracają na pierwszy plan w Grecji. Za kilka dni wybory

Na kilka dni przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Grecji kwestia reparacji od Niemiec za II wojnę światową wróciła na pierwszy plan....

zobacz więcej

Arkadiusz Mularczyk w poniedziałek w Berlinie odbędzie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów ma być kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne. 

 

Część elit niemieckich buduje pewną alternatywną rzeczywistość, jeśli chodzi o kwestie II wojny światowej, odwracając rolę sprawców o ofiar. Z Niemców robi się ofiary nazistów, a z Polaków robi się współpracowników nazistów przy Holocauście Żydów – zwracał uwagę dyplomata. 

 

Niemiecka alternatywna rzeczywistość


Podkreślał, że to nie jest żart. – To są fakty, w tym kierunku idzie cała propaganda, narracja budowana w Niemczech. Ten proces trwa od lat. Chodzi o to, żeby zmyć odpowiedzialność z Niemiec za II wojnę światową, by świat zapomniał, że to Niemcy wywołali wojnę i tę narrację przerzucić także na Polskę – powiedział wiceminister. 

 

I wyjaśniał, że stąd jego dzisiejsza wizyta w Berlinie, gdzie przyjechał z raportem o stratach wojennych przetłumaczonym na język niemiecki.


– Rozpoczynamy dużą dystrybucję tego raportu wśród niemieckich elit i mediów. Każdy niemiecki poseł dostanie ten raport. To konieczne, żeby zatrzymać tą fałszywą narrację dotyczącą II wojny światowej – podkreślał. 

Spotkanie w Berlinie ws. reparacji. Mularczyk: Muszą zacząć traktować Polskę po partnersku

W poniedziałek odbędę spotkanie z parlamentarzystami niemieckimi, na którym poruszona zostanie kwestia odszkodowań dla Polski – poinformował w...

zobacz więcej

– Jestem przekonany, że jeżeli będziemy konsekwentnie prowadzić tą aktywność w Niemczech i na świecie, to jesteśmy w stanie ten trend negatywny odwrócić i przywrócić prawdę o II wojnie światowej. Ale też zmusić Niemców poprzez zawstydzanie ich, okazywanie, że absolutnie nie mają żadnego moralnego prawa, by pouczać innych, ponieważ same się nigdy nie rozliczyły – dodał. 

 

Reparacje od Moskwy?


W kolejnej części rozmowy wiceszef polskiej dyplomacji pytany był o kuriozalne żądania płynące z Kremla; przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin domaga się od Polski 750 mld dolarów odszkodowania za „wyzwolenie spod faszystowskiej okupacji”.  


Według Wołodina Polska „powinna zwrócić Rosji zarówno odzyskane terytoria po II wojnie światowej, jak i środki wydane na nie w latach wojny i powojennych”. Przedstawiciel reżimu pisze, że Polska istnieje „tylko dzięki Rosji”.


– Musimy nie tylko mówić, ale również przygotowywać raport o odszkodowaniach od Rosji za kilkudziesięcioletnią okupację. Instytut Strat Wojennych pracuje nad takim raportem. To musi być solidne opracowanie, pokazujące zarówno cały aspekt okupacji, ale i eksploatacji państwa polskiego – powiedział.


Mularczyk zapewnił, że taki raport powstanie, ale musi być dobrze przygotowany i „solidnie udokumentowany”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej