RAPORT

Pogarda

Projekt „Together”. Czuwanie ekumeniczne w Rzymie przed synodem

Najnowsze

Popularne

Ruszyły zapisy na ekumeniczne spotkanie „Zgromadzenie Ludu Bożego” w Rzymie. Odbędzie się ono od 29 września do 1 października. Znane jest też jako projekt „Together”, za którego organizację odpowiada Wspólnota Braci Taizé wraz ze Stolicą Apostolską. Punktem centralnym międzynarodowego wydarzenia będzie sobotnie czuwanie modlitewne na placu Świętego Piotra w Watykanie w intencji prac XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Pielgrzymi zostaną ugoszczeni w rzymskich parafiach i wspólnotach.

„Jedność ponad granicami”. Przeor Wspólnoty Taizé o młodych Europejczykach

- Zgromadziliśmy się w całej różnorodności narodów, pochodzenia, poglądów – powiedział brat Alois, przeor Wspólnoty Taizé podczas wieczornej...

zobacz więcej

Wydarzenie „Zgromadzenie Ludu Bożego” ogłosił papież Franciszek 15 stycznia 2023 roku za koniec modlitwy Anioł Pański na watykańskim placu Świętego Piotra.

 

Modlitwa w Watykanie

 

– Dążenie do jedności chrześcijan i droga nawrócenia synodalnego Kościoła są powiązane – mówił wówczas Ojciec Święty, zapraszając na ekumeniczne czuwanie modlitewne, przez które – jak wyjaśniał – wierni „zawierzą Bogu prace XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów”, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

 

– Dla młodzieży, która przyjdzie na to czuwanie, będzie specjalny program przez cały weekend, przygotowany przez Wspólnotę Taizé – wskazał papież, dodając, że w programie będą uczestniczyć chrześcijanie różnych wyznań.

 

Czuwanie będzie obejmowało lekturę fragmentu Pisma Świętego, modlitwę uwielbienia i wstawienniczą, śpiew kanonami z Taizé i moment ciszy. Wezmą w nim udział pielgrzymi z różnych krajów, zwierzchnicy różnych Kościołów chrześcijańskich oraz papież Franciszek. Jak podkreślają organizatorzy, ekumeniczne czuwanie modlitewne jest otwarte dla wszystkich.

 

Rejestracja uczestników już ruszyła

 

Zapisy na trzydniowy program ekumenicznego spotkania w Rzymie już ruszyły. Zgłoszenia można wysyłać elektronicznie poprzez stronę internetową poświęconą projektowi „Together”: www.together2023.net. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 35 lat.

„Bądźmy twórcami jedności”. 44. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Turynie

Chrześcijanie z całego świata od 7 do 10 lipca uczestniczyli w 44. Europejskim Spotkaniu Młodych, zorganizowanym przez ekumeniczną wspólnotę z...

zobacz więcej

Organizatorzy wskazują, że spotkanie „Zgromadzenie Ludu Bożego” będzie się też równolegle odbywać w różnych miejscach na świecie.

 

– Chcemy zaprosić cały Lud Boży – jak to mówi papież Franciszek – na wieczorne czuwanie. Celem jest modlitwa; celem jest to, aby w weekend poprzedzający rozpoczęcie synodu wszyscy wierzący się spotkali – albo w swoich parafiach, swoich duszpasterstwach, albo – ci, którzy mogą przyjechać – w Rzymie – mówił w rozmowie z portalem brat Maciej ze Wspólnoty Taizé.

 

Program spotkania w Rzymie

 

To międzynarodowe wydarzenie rozpocznie się 29 września po południu. Każdy uczestnik otrzyma adres przyjmującej go parafii oraz domu, w którym zostanie ugoszczony. Na 30 września rano przewidziano wiele spotkań w różnych lokalizacjach w Wiecznym Mieście. Pielgrzymi będą też mogli wziąć udział w warsztatach, okrągłych stołach i dyskusjach dotyczących duchowych kwestii, a będą mieć one miejsce w świątyniach różnych obrządków chrześcijaństwa. Centralny punkt spotkania odbędzie się w sobotę (30 września) wieczorem na placu Świętego Piotra w Watykanie.

 

– Program spotkania jest zróżnicowany. Nasza Wspólnota Taizé jest kojarzona z europejskimi spotkaniami na koniec każdego roku. Program dotyka troszeczkę formy spotkań europejskich – dla młodych ludzi w wieku 18–35 lat przewidzieliśmy cały weekend – wyjaśniał polski zakonnik. Ostatnie takie Europejskie Spotkanie Młodych odbyło się w Rostocku na północy Niemiec.

 

– Będzie to program przygotowany przez różne wspólnoty – charyzmatyczne; będzie uwielbienie, będą warsztaty – dodał. 

Chrześcijanie z całego świata modlili się w Rostocku o pokój [WIDEO]

W Rostocku na północy Niemiec od 28 grudnia 2022 roku do 1 stycznia 2023 roku miało miejsce 45. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez...

zobacz więcej

– A przede wszystkim Rzym – to jest miasto z cudowną pogodą na koniec września, więc ten trzydniowy program będzie bardzo atrakcyjny – zaznaczył brat Maciej.

 

Zakonnik był pytany o to, czego uczestnicy tego wydarzenia mogą się spodziewać. – Ja powiem inaczej , to my potrzebujemy młodych na spotkaniu w Rzymie, bo potrzebujemy ich modlitwy. Nie organizujemy spotkania w Rzymie, żeby było miło, przyjemnie – mówił. – Choć fajerwerki będą, bo to jest Rzym, a w Rzymie wystarczy się przejść dwiema ulicami i już jest cudownie, już jest przepięknie. Tam każda rzeźba, każda fontanna do nas krzyczy historią, sztuką – dodał.

 

Jak tłumaczył, „samo czuwanie nie jest po to, aby młody człowiek przeżył coś cudownego”. Chodzi raczej o to, by młody człowiek pojechał na czuwanie i zapytał: „Co ja mogę dać od siebie, czy moja modlitwa się liczy”. – Kościół potrzebuje gorliwej modlitwy, młodych ludzi także. I tak, ta modlitwa się liczy. Za kogo ja zanosić? Za ojców synodalnych, za Kościół – mówił brat ze Wspólnoty Taizé.

 

Młodzi w Kościele

 

Powiedział nam też, że zachęca młodych ludzi „do oglądania szerokiego spektrum oferty Kościoła w Polsce”. – Liczba wspólnot, duchowości, którą proponuje Kościół, jest tak olbrzymia, że naprawdę można coś znaleźć dla siebie. Zachęcam młodych ludzi najpierw do odnalezienia swojej duchowości w Kościele – powiedział.

 

Jak dodał, dopiero w kolejnym kroku „nawiązuje się relacje z innym człowiekiem i buduje wspólnotę, i tworzy się Kościół”.

teraz odtwarzane
Projekt „Together” Wspólnoty Taizé w Rzymie

Niemieckie miasto gospodarzem Spotkania Taizé. Trwają zapisy dla młodych z całej Europy

Od 28 grudnia do 1 stycznia 2023 roku – po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 – odbędzie się 45. Europejskie Spotkanie Młodych, przygotowywane...

zobacz więcej

Brat Maciej wyjaśniał też, że „Kościół to zgromadzenie wiernych, ludzi wierzących, a nie tylko struktura, więc bycie w Kościele to relacja, to interakcja, które muszą być mocne i wzajemnie zależne”.

 

Zakonnik zwrócił uwagę, że osoby świeckie, szczególnie młodzież, rozumieją Kościół jako swoją przynależność do wspólnoty. – Czyli tworzą parafię, przychodzą i chcą być współodpowiedzialni za nią – mówił.

 

Projekt Wspólnoty Taizé i Watykanu

 

Organizatorzy projektu „Together” dodają, że dla młodych katolików wydarzenie to może być kontynuacją Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie na początku sierpnia br.

 

Koordynatorem przygotowań jest Wspólnota Taizé, która ściśle współpracuje z Sekretariatem Synodu Biskupów w Rzymie, Dykasterią ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka, Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Wikariatem Diecezji Rzymskiej. W projekt zaangażowanych jest ok. 50 środowisk kościelnych z różnych obrządków chrześcijańskich, w tym m.in. wspólnota Chemin Neuf, Focolari, wspólnota L’Arche we Francji, wspólnota Emmanuel, Kościół luterański Estonii, Kościół Metodystyczny Wielkiej Brytanii, wspólnota Sant’Egidio. W przygotowania włączyli się już także wolontariusze z różnych krajów.

 

Zobacz także: „Naukę chorału zawdzięczam Ratzingerowi”. Tenor Chóru Kaplicy Sykstyńskiej o pracy w Watykanie


– Spotkanie ma charakter ekumeniczny. Do wzięcia udziału w czuwaniu zostały zaproszone wszystkie kościoły, wszystkie tradycje chrześcijańskie na wzór trochę tego czuwania, które miało miejsce z papieżem Benedyktem XVI na placu Świętego Piotra w 2012 roku lub wcześniej z Janem Pawłem II w latach 80. – wskazał brat Maciej.

Tysiące osób różnych narodowości na „pielgrzymce zaufania” Taizé

Modlitwa, refleksja, śpiew i taniec – to tylko niektóre elementy charakteryzujące Europejskie Spotkania Młodych (ESM) organizowane przez Wspólnotę...

zobacz więcej

Pomysł spotkania „Zgromadzenie Ludu Bożego” powstał w październiku 2021 roku, gdy przeor Wspólnoty Taizé brat Alois podczas otwarcia Synodu Biskupów poświęconego synodalności powiedział: „Wydaje mi się rzeczą wskazaną, aby w wędrówce synodalnej znalazły się chwile wytchnienia, jakby zatrzymania, dla uczczenia jedności już osiągniętej w Chrystusie i dla jej uwidocznienia”. Wtedy to też poprosił o moment modlitwy, co stało się inspiracją dla Franciszka.

 

– Na jednym ze spotkań, podczas którego ogłaszano synod o synodalności, przemawiał nasz przeor, brat Alois. On w czasie swojego przemówienia poprosił o dwie minuty modlitwy w ciszy. To był taki punkt przełomowy, gdzie wiele osób, wielu biskupów, kardynałów zrozumiało, że sama dyskusja nic nie da, że jeżeli będziemy opierali ten synod tylko na naszej wiedzy, tylko na naszym know-how, to nic z tego nie wyjdzie. Jeżeli nie zaprosimy w modlitwie Ducha Świętego, żeby to On działał, żeby to On zmieniał, to nic z tego dobrego nie wyjdzie. I brat Alois zapytał, czy moglibyśmy taką modlitwą rozpocząć – wyjaśniał w rozmowie z portalem polski zakonnik.

 

Zobacz także: Patronka Palermo uratowała mieszkańców od epidemii. Zbliża się Rok Jubileuszowy


– Reakcja papieża Franciszka była błyskawiczna: „tak, zróbcie to”. Udało się nam oczywiście zaprosić do organizacji wiele różnych ruchów, wspólnot – powiedział.

 

– Wydaje mi się, że cały Lud Boży, cały Kościół, i to nie tylko ten widzialny, ale też Kościół niewidzialny, powinnny towarzyszyć modlitwą temu synodowi, temu spotkaniu biskupów – powiedział nam brat ze Wspólnoty Taizé.

Nadzieja w czasach pandemii. Zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

„Mieć nadzieję w porę i nie w porę” – to przesłanie tegorocznego Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę Braci...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem brat Maciej wskazał, że po ogłoszeniu projektu „Together” „młodzi ludzie zaczęli zadawać pytanie”, co oznacza „Zgromadzenie Ludu Bożego”.

 

– Mamy braci artystów, którzy przygotowali w Taizé olbrzymi pusty billboard i zrobili tylko czerwoną ramę i na górze napisali: „Zgromadzenie Ludu Bożego to dla mnie:” i zostawili markery. Młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Taizé, na tym białym billboardzie sami wypisują, co rozumieją pod pojęciem „Zgromadzenie Ludu Bożego” – opowiadał.

 

– Odpowiedzią, która – jak mi się wydaje – powtarzała się najczęściej, brzmiała: „to zgromadzenie tych, którzy się kochają, ludzi, którzy dzielą ze sobą miłością”.


To są naprawdę dziesiątki tysięcy młodych, którzy odpowiadają w ten sposób, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko powiedzieć właśnie tak, że jeżeli będziemy żyli prawdziwą miłością agape, to nie będzie polaryzacji – podkreślił.

 

Czytaj także: Pomoc dla uchodźców pod Paryżem. Polski zakonnik wspiera uczniów w „projekcie solidarności”


Zaznaczył też, że „gdy młodzi przyjeżdżają do Taizé”, to na początku nawiązują relację z drugim człowiekiem. – Przez przyjaźń, przez relację na żywo z drugim człowiekiem odnajdują Boga – powiedział.

 

Brat z Taizé powiedział też, że „życie Ewangelią każdego dnia jest możliwe zawsze i życie miłością Bożą jest możliwe zawsze”. Jak wyjaśniał, „Duch Święty czeka tylko; On jest w nas i czeka, aż oddamy mu kierownicę naszego życia, kiedy będzie mógł nas trochę prowadzić”.

teraz odtwarzane
Brat Maciej z Taizé o „Zgromadzeniu Ludu Bożego” w Rzymie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej