RAPORT

Pogarda

Rekordowe bezrobocie wśród chińskiej młodzieży

Rekordowe bezrobocie wśród młodzieży w Chinach (fot. Wang Gang/VCG via Getty Images)
Rekordowe bezrobocie wśród młodzieży w Chinach (fot. Wang Gang/VCG via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W kwietniu stopa bezrobocia w grupie wiekowej 16–24 wzrosła do rekordowego poziomu 20,4 proc. – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne. Ogólna stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc.

Chiny obniżyły prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego

Władze Chin wyznaczyły nieco niższy cel rocznego wzrostu gospodarczego w porównaniu z ubiegłorocznymi zamierzeniami. Według Pekinu wzrost chińskiej...

zobacz więcej

Dane z kwietnia wskazują na wzrost bezrobocia wśród młodzieży o 0,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że gospodarka nadal boryka się z problemem przyjmowania nowych pracowników pomimo zniesienia surowych przepisów covidowych – podkreśla agencja Bloomberg. Dotychczas najwyższy poziom bezrobocia wśród młodzieży (19,39 proc.) odnotowano w lipcu 2022 roku. 


Pekin oczekuje, że w 2023 roku liczba absolwentów szkół wyższych osiągnie 11,58 mln, co oznacza wzrost o 820 tys. w stosunku do ubiegłego roku. W marcu chiński premier Li Keqiang zapowiedział stworzenie 12 milionów nowych miejsc pracy. Rosnąca stopa bezrobocia wśród młodzieży w Chinach staje się poważnym wyzwaniem ekonomicznym dla kraju. Cytowany przez Agencję Reutera wiceminister zasobów ludzkich Yu Jiadong przyznał pod koniec kwietnia, że presja związana ze znalezieniem pracy wśród młodych ludzi, takich jak absolwenci szkół wyższych, „nadal jest wysoka”. 

Dane Narodowego Biura Statystycznego wykazały spadek bezrobocia o 0,1 pkt proc. w grupie w wieku produkcyjnym (25–59 lat) do poziomu 4,2 proc. 


Ogólna stopa bezrobocia w kwietniu nieznacznie spadła o 0,1 pkt proc. i wyniosła 5,2 proc., osiągając najniższy wynik od 2022 roku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej