RAPORT

Pogarda

Żaryn: Polska pod nieustannym atakiem informacyjnym Rosji

Polska jest drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml – stwierdził Stanisław Żaryn (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Polska jest drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml – stwierdził Stanisław Żaryn (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Najnowsze

Popularne

Polska jest drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml – ocenił w sobotę w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Co wleciało z Białorusi? Dowództwo Operacyjne zabiera głos

Żołnierze i służby cywilne intensywnie poszukują obiektu powietrznego przypominającego balon, który wleciał z Białorusi w przestrzeń powietrzną...

zobacz więcej

– Rosjanie nie ustają w dążeniach, by wykreować fałszywy obraz Polski jako państwa awanturniczego, neoimperialnego wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji, rusofobicznego i niegodnego zaufania. Stale też dążą do pogorszenia stosunków Polski z Ukrainą i separacji Polski od sojuszników i partnerów – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.


Według niego rosyjska propaganda kontynuuje i rozwija wszystkie dotychczasowe operacje informacyjne przeciwko Polsce w myśl zasady „kropla drąży skałę”, ale widoczną zmianą jest jeszcze większa brutalizacja języka, sięganie po bezpośrednie groźby i stosowanie coraz śmielszych prowokacji.


Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych wskazał, że oprócz tego Rosjanie coraz częściej stosują taktykę fałszywego dowodu dla promowanych przez siebie narracji. – W ramach aktywnych działań wytwarzają zdarzenia lub mistyfikacje, które mają stanowić fałszywe uzasadnienie – rzekomy dowód – dla twierdzeń propagandy Kremla – wyjaśnił w rozmowie z PAP.


– Posługując się manipulacją i kłamstwem, Rosja systematycznie fałszywie oskarża Zachód o wybuch wojny na Ukrainie – przy użyciu socjotechnik odwrócenia roli ofiary i agresora lub zamiany logiki pojęć. Obarcza też Zachód, zwłaszcza nasz kraj, o cierpienia Ukraińców i zniszczenia wojenne – podał Żaryn.


Żaryn: Białoruś prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Polsce


Z analizy białoruskich działań informacyjnych wynika, że Mińsk przewiduje lub planuje zwiększenie stosowanego przeciw Polsce mechanizmu przymusowej migracji – podał minister w KPRM. – Te działania to forma nieprzerwanie prowadzonej wojny hybrydowej przeciw naszemu krajowi – zaznaczył.


Czytaj także: Żaryn: Rosyjska propaganda korzysta z „ekspertów” i „publicystów” z Zachodu


Oprócz tego białoruska propaganda w kłamliwym świetle budowania siły ofensywnej, szykowanej do ataku na Białoruś lub Rosję przedstawia modernizację Sił Zbrojnych RP. Tak też w ramach dezinformacji Mińsk przedstawia przywracanie na wschodzie Polski potencjału obronnego naszego wojska w związku z rosyjską agresją na Ukrainę prowadzone u nas manewry wojskowe.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP powiedział PAP, że w ostatnim czasie grupa UNC1151 związana ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej i prowadząca operacje dezinformacyjne na podstawie wykradzionej korespondencji w polskiej infosferze przeprowadziła kilka działań. Miały one zdyskredytować nasze struktury odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa – wskazał w rozmowie z PAP Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej