RAPORT

Pogarda

Ukazuje się zbiorowe wydanie esejów i szkiców oraz opowiadań Andrzeja Bobkowskiego

Andrzej Bobkowski (fot. Polona)
Andrzej Bobkowski (fot. Polona)

Najnowsze

Popularne

Andrzej Bobkowski jest jednym z wybitnych polskich pisarzy tworzących na emigracji – mówi historyk literatury prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk. Dwutomowe, zbiorowe wydanie esejów i szkiców oraz opowiadań Bobkowskiego niebawem trafia do księgarń.

Muzeum Historii Polski coraz bliżej. Minister ujawnił szczegóły

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zapewnił, że Muzeum Historii Polski to inwestycja, która spełnia wymogi XXI wieku. Budynek powstaje na...

zobacz więcej

Ukazujący się wkrótce nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego tom „Spotkanie” jest pierwszą pełną edycją opowiadań Andrzeja Bobkowskiego rozproszonych po różnych tytułach prasowych, zaś tom „Na tyłach” – pierwszym pełnym wydaniem esejów i szkiców. Pozycje ukazują się w opracowaniu Krzysztofa Ćwiklińskiego. 

 

„Chuligan wolności”


Andrzej Bobkowski (1913-61) był nazywany „chuliganem wolności” po tym, jak napisał: „Człowiek wolny, intelektualista, pisarz i poeta naprawdę wolny, który chce być wolny, będzie do końca tego świata miał coś z chuligana”.

 

Urodził się 27 października 1913 r. w Wiener Neustadt w Austrii. Jego ojciec był wykładowcą w Cesarsko-Królewskiej Akademii Wojskowej.


Gimnazjum ukończył w Toruniu, a liceum – w Krakowie. Studiował ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 1938 r.wziął ślub z Barbarą Birtusówną. W marcu 1939 r. Bobkowscy wyjechali do Paryża.

 

We wrześniu 1939 r. Bobkowski przebywał w Paryżu. Od 1940 r. pracował w fabryce amunicji. Po napaści Niemiec na Francję zmuszony był, wraz z resztą pracowników, ewakuować się na południe Francji.

„Polska w sercu” – obejrzyj koncert na placu Ratuszowym w Wilnie [WIDEO]

Tysiące osób zgromadził we wtorek, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, organizowany przez Telewizję Polską koncert „Polska w sercu”. Koncert,...

zobacz więcej

Kiedy Francuzi ogłosili kapitulację, postanowił przebić się z powrotem do Paryża, gdzie została jego żona. Wracał rowerem, a ta słynna podróż została opisana w jego najbardziej znanej książce „Szkice piórkiem”.


Do końca wojny Bobkowscy mieszkali w Paryżu. Andrzej pracował w Biurze Polskim przy Atelier de Construction de Chatillon, gdzie pomagał polskim robotnikom. 

 

Okupacyjne dzienniki Bobkowskiego wydał Instytut Literacki w Paryżu w 1957 r. „To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie” – podkreślał Jerzy Giedroyc. 

 

Bobkowski był zresztą współpracownikiem Giedroycia od pierwszego numeru paryskiej „Kultury”.


„Artykuł Bobkowskiego pt. »Nekyia«, znalazł się w pierwszym numerze »Kultury« na skutek prośby Józefa Czapskiego. Ten tekst zresztą bardzo mnie zainteresował. Poznałem go osobiście dopiero po przyjeździe z Rzymu do Paryża. Potem nasza współpraca była dosyć żywa” – wspominał Giedroyc.

Jaki most widać na obrazie „Mona Lisa”? Jest kolejna hipoteza

W tle obrazu „Mona Lisa” Leonarda da Vinci uwieczniony został most w miejscowości Laterina koło Arezzo w Toskanii. To najnowsza hipoteza...

zobacz więcej

Do końca życia Bobkowski publikował na łamach „Kultury” i utrzymywał stałą korespondencję z Giedroyciem. Pisarza Giedroyc wspominał tak:


„Była to natura kontestująca, buntownik, który zawsze starał się być niezależny. Cechowała go duża bezkompromisowość. Reagował niesłychanie emocjonalnie na wszystko, co go spotykało. [...] Miał jedną bardzo cenną cechę, która jest dość rzadka, zwłaszcza wśród Polaków: wierność w przyjaźni i lojalność”.


Emigracja do Gwatemali


Po wojnie Bobkowscy wyemigrowali do Gwatemali. Osiedli w mieście Ciudad Guatemala. Pisarz zaczął tam rozwijać jedną ze swych wielkich pasji, czyli modelarstwo lotnicze. Założył sklep z modelami samolotów, o nazwie Guatemala Hobby Shop.


Bobkowski zgromadził wokół siebie młodych entuzjastów modelarstwa. Jego sklep stał się w Gwatemali bardzo znany. Pisarz – zwany przez miejscowych „Bobem” – jeździł z uczniami na zawody modelarskie, m.in. do Nowego Jorku. 

 

Od czasu przeprowadzki do Gwatemali bywał w Europie bardzo rzadko. W 1957 r. gościł w Monachium, gdzie udzielił wywiadu redaktorowi Radia Wolna Europa Tadeuszowi Nowakowskiemu. Pojechał także do Francji, aby w Maisons-Laffitte odwiedzić Giedroycia.

Ed Sheeran zapowiedział, że porzuci karierę muzyka, jeśli...

W poniedziałek 1 maja przed sądem na Manhattanie odbyła się rozprawa w procesie o plagiat, który wytoczyli Edowi Sheeranowi spadkobiercy Eda...

zobacz więcej

Zmarł 26 czerwca 1961 r. w Gwatemali na nowotwór mózgu. 

 

Jak powiedział historyk literatury prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Literatury im. Mickiewicza, „Bobkowski jest jednym z wybitnych polskich pisarzy tworzących na emigracji”. W opinii prof. Kowalczyka „autor ten należy do czołowych twórców nie tylko literatury emigracyjnej, ale w ogóle literatury polskiej XX wieku”.


„Zmarł stosunkowo młodo, jednak to, co po sobie pozostawił, jest bardzo interesujące zarówno literacko, jak i intelektualnie” – zauważył badacz. Prof. Kowalczyk zaznaczył jednak, że „Bobkowski jest wciąż zbyt mało znany”.


„Jego twórczość dla polskiej literatury XX wieku jest bardzo ważna. Wynika to m.in. z tego, że był świadkiem XX stulecia, cechowała go wrażliwość na klimat duchowy minionego wieku. W jakimś sensie był też ofiarą europejskiego XX wieku. W swoich listach opowiadaniach i dzienniku zatytułowanym »Szkice piórkiem« pozostawił bardzo wyrazisty i błyskotliwy intelektualnie obraz Europy w czasie wojny, a także tej powojennej, a następnie Europy widzianej z Gwatemali” – podkreślił historyk literatury.


Wskazał również, że „ci, którzy szukają wnikliwej diagnozy współczesności, u Bobkowskiego znajdą bardzo wiele do niej materiału”. „Natomiast ci, którzy szukają fascynującej literatury autobiograficznej, też będą nieustannie wracali do utworów tego pisarza” – dodał.

Podczas mszy koronacyjnej zabrzmiał utwór brytyjsko-polskiej kompozytorki [WIDEO]

Podczas mszy koronacyjnej zabrzmiał utwór brytyjsko-polskiej kompozytorki. Roxanna Panufnik została poproszona przez króla Karola III, by napisać...

zobacz więcej

Prof. Kowalczyk zwrócił także uwagę na charakterystyczną cechę tego rodzaju pisarstwa, czyli autobiografizm.


„Bobkowski całe życie planował napisać powieść, której ostatecznie nie dokończył. Pozostawił jednak opowiadania, które świadczą o jego talencie do prozy fabularnej. Jednak według mnie jego najcenniejsze teksty literackie – wspaniały, wspomniany już przeze mnie, dziennik paryski z lat 1940-44 »Szkice piórkiem« i fantastycznie błyskotliwa wielotomowa epistolografia – mają charakter ściśle autobiograficzny” – wyjaśnił badacz.


„Na anonimowość XX wieku autor odpowiadał konsekwentnym autobiografizmem oraz literaturą pojętą jako świadectwo własnych doświadczeń” – wskazał prof. Kowalczyk

 

Czytelników Bobkowskiego wciąż przybywa. „Debiutował w latach 50., od tego czasu jego twórczość zyskuje coraz to nowych odbiorców, również wśród ludzi młodych. Warto zatem wciąż go wydawać – to także buduje mosty między generacjami” – podsumował prof. Kowalczyk. 

 

Tomy „Spotkanie. Opowiadania” oraz „Na tyłach. Eseje i szkice” ukazują się nakładem PIW 17 maja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej