RAPORT

Pogarda

Poczobut w więzieniu. Jasina: Jest w nie najlepszym stanie zdrowia

Poczobut przebywa w areszcie w Grodnie na Białorusi (fot. arch.PAP/Artur Reszko)
Poczobut przebywa w areszcie w Grodnie na Białorusi (fot. arch.PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

Andrzej Poczobut jest w nie najlepszym stanie zdrowia, cierpi w więzieniu, ale jest bardzo dzielnym człowiekiem; dla niego nie zamykamy kanałów kontaktowych z Mińskiem i mówimy o nim bardzo dużo na arenie międzynarodowej – powiedział w radiu RMF FM rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina.

Poczobut obchodzi urodziny w białoruskim więzieniu. Działania MSZ w celu uwolnienia dziennikarza

Działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut, skazany w lutym przez białoruski sąd na osiem lat pozbawienia wolności, obchodzi w...

zobacz więcej

Jasina został zapytany o stan zdrowia przebywającego w areszcie w Grodnie na Białorusi Andrzeja Poczobuta.

 

– Andrzej Poczobut jest w nie najlepszym stanie zdrowia, cierpi w więzieniu, ale jest bardzo dzielnym człowiekiem. Nasza dyplomacja ma niestety bardzo ograniczony kontakt z nim z uwagi na wykorzystywanie przez władze białoruskie bardzo ściśle tamtejszego prawa, czyli przypominanie, że jest on jednak białoruskim obywatelem – powiedział rzecznik MSZ. 

 

Kilka razy już mówiłem, że robimy w tej sprawie wszystko, ale to jest ciągle za mało, bo nie jesteśmy w stanie go z tego więzienia wydobyć. Ale dla Andrzeja Poczobuta nie zamykamy kanałów kontaktowych z Mińskiem. Mówimy o nim bardzo dużo na arenie międzynarodowej. Trochę ciężej jest szkodzić komuś o kim wie cały świat, kto nie jest zapomniany w więzieniu – podkreślił Jasina. 

 

Dopytywany, czy spodziewamy się, że w jakiś sposób może powtórzyć się scenariusz, który widzieliśmy w przypadku Andżeliki Borys, czyli dość nagłe jej uwolnienie rzecznik resortu spraw zagranicznych odparł, że „w przypadku Andżeliki Borys, nie zdradzając żadnych tajemnic, to był trochę dłuższy proces”. 

„To będzie pokazówka”. Ruszył proces Andrzeja Poczobuta [WIDEO]

W poniedziałek ma ruszyć dwukrotnie przekładany proces Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi. Przebywa on...

zobacz więcej

– Nie chciałbym nikomu budować zbędnych nadziei w przypadku Andrzeja Poczobuta. Wolę, aby jego ewentualne uwolnienie zostało zakomunikowane dopiero gdy nastąpi, bo powiększanie tych nadziei byłoby trochę też zdradą Andrzeja Poczobuta i krzywdzeniem jego bliskich – zaznaczył Jasina. 

 

W lutym białoruskie władze w politycznym procesie zarzuciły Poczobutowi „wzniecanie nienawiści” i skazały na osiem lat więzienia. Poczobut był namawiany do zwrócenia się do Alaksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie, jednak kategorycznie odmówił.


Poczobut czeka na rozprawę

 

Poczobut jest w areszcie więzienia nr 1 w Grodnie, gdzie oczekuje na termin rozprawy apelacyjnej do wyroku ogłoszonego 9 lutego. Odbędzie się ona przed Sądem Najwyższym. 

 

Strona polska domaga się uwolnienia Poczobuta i zdjęcia z niego politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. W dzień po jego skazaniu władze RP podjęły decyzję o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach ze względu „na ważny interes bezpieczeństwa państwa”, później wprowadzono kolejne ograniczenia na granicy z Białorusią.


MSWiA oświadczyło następnie, że jeśli Poczobut zostanie uwolniony, to przejścia zostaną otwarte. MSZ zapewnia, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej