RAPORT

Pogarda

Telewizja Polska uruchamia biuro Biełsat TV w Kijowie. „Trwa wojna informacyjna”

Najnowsze

Popularne

Telewizja Polska zwiększa zakres działalności telewizji Biełsat TV w Kijowie – uruchomione zostało m.in. duże biuro. – W tej chwili bardzo potrzebna jest informacja regionalna – powiedziała po uruchomieniu biura Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV. Na uroczystości uruchomienia nowego biura głos zabrali także m.in. Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP (poprzez komunikator wideo), oraz Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie.

Dziennikarka Biełsatu skazana na osiem lat więzienia

Dziennikarka Biełsatu Kaciaryna Andrejewa została skazana przez białoruski sąd na osiem lat pozbawienia wolności - podała ta stacja. Proces odbywał...

zobacz więcej

Agnieszka Romaszewska-Guzy, komentując potrzebę uruchomienia biura Biełsat TV na Ukrainie, powiedziała, że kraje naszego regionu powiązane są ze sobą na wielu poziomach, ale przede wszystkim politycznie. – Bardzo wiele zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie, co będzie działo się na Białorusi czy w Polsce – dodała. 


– Ta nasza telewizja ma służyć mieszkańcom tych krajów do tego, żeby poznali siebie wzajemnie. Tego często bardzo brakuje, tej wiedzy o sobie, często wie się więcej o tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, niż o tym, co dzieje się w kraju sąsiednim – podkreśliła Romaszewska-Guzy. 


Zaznaczyła, że „dobra wiedza o Ukrainie, obiektywna wiedza, jest szalenie istotna”. – W tej chwili, co tu dużo ukrywać, trwa pewnego rodzaju wojna informacyjna, a informacja używana jest jako broń. My w tej wojnie, w pewnym sensie, musimy uczestniczyć. Nie ma innego wyjścia – podkreśliła dyrektor Biełsat TV. 

Dziennikarka TVP trafi przed sąd Łukaszenki. Ojciec opowiada historię jej i rodziny

Białoruska dziennikarka Iryna Słaunikawa od pół roku przebywa w białoruskim areszcie. Była współpracowniczka Biełsatu, a obecnie etatowa pracownica...

zobacz więcej

Wiarygodna informacji o wojnie na Ukrainie


– Jest to dla nas niezmiernie ważne, gdyż bardzo aktywnie relacjonujemy to, co się aktualnie dzieje na Ukrainie; ważne jest dostarczanie prawdziwych informacji o tych wydarzeniach, o tej barbarzyńskiej wojnie, którą wywołali Rosjanie. I chcemy być w tym niezależni, chcemy mieć własnych korespondentów, własnych operatorów, własnych dziennikarzy wszędzie tam, gdzie to tylko jest możliwe – żeby mieć własny materiał, bez pośredników – podkreślił Aleksy Dzikawicki, zastępca dyrektora Biełsat TV.


Zastępca dyrektora Biełsat TV dodał, że „jest to ważne szczególnie teraz, ponieważ doskonale rozumiemy – i myślę, że na Białorusi też wiele osób rozumie – że Ukraińcy walczą teraz również w naszej sprawie, za Białoruś. Kiedy agresor połamie zęby na Ukrainie, a wierzę, że tak się stanie, wtedy i Białorusini będą mogli mieć nadzieję na upadek wspieranego przez Kreml reżimu Alaksandra Łukaszenki”.


Telewizja Polska w Kijowie 


Dzisiejsza uroczystość nie rozpoczęła działalności Biełsat TV na Ukrainie. – Przedstawicielstwo Biełsatu na Ukrainie działa od 2018 r. Teraz otwieramy nowe biuro, które jest znacznie większe od działającego dotychczas. Z czym to jest związane? Powiększa nam się liczba dziennikarzy, którzy pracują w Kijowie dla Biełsat TV; to z kolei dzieje się dlatego, że telewizja Biełsat zwiększa ofertę programową oraz poświęca coraz więcej uwagi wydarzeniom na Ukrainie, z oczywistych przyczyn. Zwiększa się liczba ekip. Obecnie w samym Kijowie mamy trzy stałe, pełne grupy reporterskie, które codziennie jeżdżą na zdjęcia, w tym na front. Pracujemy nad tym, by tych grup było więcej – poinformowała Ilja Suzdalew, Kierownik biura TVP w Kijowie

Telewizja Polska zgłosiła skazane dziennikarki Biełsatu do nagrody PRIX Europa

Telewizja Polska zgłosiła Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, białoruskie dziennikarki Biełsatu, do nagrody PRIX Europa w kategorii dziennikarz...

zobacz więcej

Biełsat TV to jedyna niezależna, białoruskojęzyczna stacja telewizyjna. Powstała w 2007 r. w odpowiedzi na zapotrzebowanie białoruskich środowisk demokratycznych na środek przekazu, który dostarczałby rzetelnych informacji oraz propagował ojczystą kulturę i język.


Programy Biełsatu są tworzone przez białoruskich dziennikarzy na terenie Białorusi oraz w Polsce.


Kanał będący częścią TVP SA od początku współfinansuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przy udziale międzynarodowych donorów, z których najważniejsi to: SIDA (Szwecja), Nordycka Rada Ministrów, MSZ-ety Norwegii, Holandii, Kanady, Litwy, rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Departament Stanu USA.


Projekt przygotowywany był od czerwca 2006 r. pod kierunkiem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy. Polscy dziennikarze współpracowali m.in. z Białoruskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy, uhonorowanym wcześniej przez Parlament Europejski Nagrodą Praw Człowieka im. Andrieja Sacharowa.

DO KOGO DOCIERA BIEŁSAT? TUTAJ PEŁNE DANE. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej