Marek Niedźwiecki prowadził „Wiadomości”

– Dobry wieczór państwu, Marek Niedźwiecki, zapraszam na „Wiadomości” – można było usłyszeć o 19.30 w TVP1. Nie był to żart na Prima Arilis. Dziennikarz radiowej Trójki poprowadził „Wiadomości” wraz z Piotrem Kraśko z okazji 50. rocznicy powstania rozgłośni. Z tej okazji jubilatka przygotowała dla słuchaczy wiele atrakcji.

Wśród atrakcji był koncert Macieja Maleńczuka i zespołu Psychodancing, a także pokazy spektaklu „Trójka do potęgi, gdzie obok zawodowych aktorów wystąpili dziennikarze radia.

Z okazji urodzin stacji Narodowy Bank Polski wyemitował imponujących rozmiarów monetę z napisem "50 lat Trójki". Mniejszą – jubileuszową dwuzłotówkę można nabyć w oddziałach NBP w całym kraju.

Trójka w TVP, TVP w Trójce

Trójka zagościła na antenie TVP1, ale wysłannicy Telewizji Polskiej i byli dziennikarze Trójki, a obecnie pracownicy TVP Dorota Wysocka-Schnepf oraz Krzysztof Ziemiec pojawili się także w rozgłośni. Dzięki temu dowiedzieliśmy się o kilku trójkowych tajemnicach.

W siedzibie Trójki jest słynna ściana, gdzie podpisuje się goście. Marcin Łukowski prowadzący „Zapraszam do Trójki” opowiada: – Pierwszą osobą która podpisała się był Władysław Bartoszewski. Ściana była zupełnie pusta i był tylko jeden wpis. Gdzieś koło 7 rano rozległ się głos pani sprzątającej: jak spotkam tego kto maluje po ścianach to mu nogi powyrywam. Zaczęła wycierać. Widać, że do „T” jest troszkę wytarte. – opowiada Łukowski.

Jest w budynku Trójki studio starsze niż Trójka i nie bez przyczyny nazywa się „Bierut”, ponieważ pierwszy sekretarz wygłaszał z niego przemówienia. Dla wielu to miejsce szczególne, bo kto chciał pracować w Trójce, ten w „Bierucie” miał pierwsze przesłuchanie. – Jak wchodziłem do tego studia, to nogi mi się trzęsły, bo człowiek który był przede mną to został tak surowo oceniony, że się popłakał – wspomina Krzysztof Ziemiec.

Najbardziej tajemniczą legendą Trójki jest Helen. Kim jest Helen, pytają słuchacze, jak wygląda? I na te pytania nie było odpowiedzi. Do dziś. Pierwszy raz w historii na ekranie „Wiadomości” pojawiła się słynna Helen.

50 lat z Trójką

Gdy 1 kwietnia 1962 roku Radiowa Trójka rozpoczynała emisję, była odbierana przez dwie godziny na dobę w Warszawie i kilku większych miastach.

Pierwszym dyrektorem, a właściwie naczelnym redaktorem Programu Trzeciego był poeta i radiowiec Edward Fiszer. Obecnie Trójką kieruje Magdalena Jethon.

Pierwszą audycją, którą usłyszeli słuchacze Trójki był „Mój magnetofon”, pierwowzór „Muzycznej poczty UKF”. Później pojawiły się nowe audycje, które zyskały wielką popularność: „Gwiazda siedmiu wieczorów”, „Opera tygodnia”, „Roman Waschko i jego płyty”, „Zapraszamy do Trójki” oraz „MiniMax – czyli minimum słów, maksimum muzyki" prowadzony przez Piotra Kaczkowskiego.

Słynne są takie audycje radiowej Trójki, jak: „Lista przebojów Programu III” prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, „Zapraszamy do Trójki” czy wrocławski magazyn satyryczny "Studio 202" oraz „Powtórka z rozrywki”. Z Trójką nieodłącznie kojarzy się też słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku”, w którym występował mistrzowski duet Marty Lipińskiej i Krzysztofa Kowalewskiego.

Z anteną Trójki było związanych wiele osobowości, wśród nich Marcin Wolski, Jacek Fedorowicz, Andrzej Zaorski, Grzegorz Wasowski, Witold Pograniczny, Wojciech Mann, Maciej Zembaty, Marek Gaszyński, Paweł Sztompke oraz Monika Olejnik, Jolanta Pieńkowska, Beata Michniewicz, Kuba Strzyczkowski, Jurek Owsiak, Marcin Kydryński, Artur Orzech, Artur Andrus

Wiele obecnych gwiazd polskich mediów zaczynało pracę właśnie w programie III Polskiego Radia.

Helen
Dowiedzieliśmy się jak wygląda najbardziej tajemnicza legenda Trójki – Helen (fot. TVP)

źródło:
Zobacz więcej