RAPORT

Pogarda

Chiny dążą do technologicznej dominacji nad Zachodem

Chiny wykorzystują cyberprzestrzeń do osiągania strategicznych celów geopolitycznych (fot. Shutterstock)
Chiny wykorzystują cyberprzestrzeń do osiągania strategicznych celów geopolitycznych (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Chiny dążą nie do technologicznego parytetu z Zachodem, lecz do technologicznej supremacji, aby poprzez nią osiągnąć dominującą rolę we wszystkich sprawach globalnych – ostrzegła w środę szefowa brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NSCS) Lindy Cameron.

Chiny przejmują niemieckie firmy. Interesuje je nowoczesna technologia

Chiny już od dłuższego czasu mają udziały w niemieckich firmach w znacznie większym stopniu niż ludzie zdają sobie sprawę – opisuje „Bild”....

zobacz więcej

W przemówieniu otwierającym konferencję CyberUK, organizowaną przez NSCS, Cameron powiedziała, że Zachód stoi w obliczu epokowego wyzwania, a Wielka Brytania i jej sojusznicy wobec „dramatycznego wzrostu znaczenia Chin jako supermocarstwa technologicznego”, i nie mogą sobie pozwolić na popadanie w samozadowolenie.

 

Aspiracje Chin do globalnej dominacji

 

– Chiny uznały kilka istniejących i powstających technologii – sztuczną inteligencję, obliczenia kwantowe i półprzewodniki – za kluczowe dla swojego przyszłego bezpieczeństwa narodowego. Mają też aspiracje, by stać się światowym liderem w wyznaczaniu standardów technologicznych. Musimy więc postawić sprawę jasno: Chiny nie tylko dążą do parytetu z krajami zachodnimi, ale do globalnej supremacji technologicznej. Chcą (poprzez nią) osiągnąć dominującą rolę w sprawach globalnych – mówiła szefowa brytyjskiego NSCS.

 

Cyberbezpieczeństwo

 

Jak wskazywała, Chiny wykorzystują cyberprzestrzeń do stworzenia wszechstronnej globalnej platformy zbierania informacji i nadzoru, do zdobywania własności intelektualnej i osiągania swoich strategicznych celów geopolitycznych.


Czytaj także: Chiny obniżyły prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego

 

– Co to oznacza dla cyberbezpieczeństwa? Mówiąc wprost, nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie dotrzymać kroku Chinom. W przeciwnym razie ryzykujemy, że Chiny staną się dominującą siłą w cyberprzestrzeni – podkreśliła.

 

Zobacz także: Lula i Xi dogadani ws. czipów i własnych walut. Na Ukrainie widzą „kryzys”


Powołane w 2016 r. NCSC jest częścią brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ (Government Communications Headquarters).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej