RAPORT

Pogarda

Nie żyje znany aktor Jerzy Kuczera

Jerzy Kuczera miał 71 lat (fot. PAP/Zbigniew Meissner)
Jerzy Kuczera miał 71 lat (fot. PAP/Zbigniew Meissner)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Jerzy Kuczera, znany aktor teatralny, filmowy i serialowy. Miał 71 lat. Informację o śmierci artysty, który przez lata pełnił funkcję dyrektora Studium Aktorskiego w Katowicach, podał Teatr Śląski.

Asja Łamtiugina nie żyje

Informację o śmierci aktorki przekazał jej syn, Olaf Lubaszenko. Aktor pożegnał mamę na Instagramie.

zobacz więcej

Kuczera w 1974 roku ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Debiutował na deskach Teatru Płockiego. Od 1977 roku był związany z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zagrał ponad 100 ról dramatycznych i komediowych. 

 

W ostatnich sezonach można było oglądać go w takich spektaklach jak „Wujek.81. Czarna ballada”, „12 krzeseł”, „Ożenek”, „Himalaje”, „Drach” i „Piąta strona świata”. 

 

Artysta występował także w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach „Warszawianka”, „Młyn”, „Uczeń diabła”, „Prawie głosu” i „Kucharkach”. Widzowie znali go także z filmów, m.in. „Na straży swej stać będę”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Paciorki jednego różańca” oraz z seriali. 

Kuczera przez lata pełnił funkcję dyrektora Studium Aktorskiego działającego przy Teatrze Śląskim. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi – w 1999 roku Srebrnym, a w 2002 roku Złotym. 

 

„Był pedagogiem uwielbianym przez studentów – zajęciom z najmłodszym pokoleniem adeptów aktorstwa oddawał całe swoje serce. Wielokrotnie zasiadał też w komisjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego lokalnej odsłony był inicjatorem i organizatorem. Dzielenie się miłością do teatru było największą jego pasją” – podaje teatr. 

  

Uroczystości pogrzebowe artysty odbędą się w środę 5 kwietnia o godzinie 11 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy przy ul Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej