RAPORT

Pogarda

„Nie spodziewamy się niczego konstruktywnego”. Szef MSZ o przewodnictwie Rosji w RB ONZ

Minister Rau o kierowaniu przez Rosję pracami RB ONZ: to bardzo niefortunny zbieg okoliczności (fot. PAP/Marcin Obara)
Minister Rau o kierowaniu przez Rosję pracami RB ONZ: to bardzo niefortunny zbieg okoliczności (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

– To bardzo niefortunny zbieg okoliczności – mówi minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau o przewodnictwie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dzisiaj Federacja Rosyjska dokonująca agresji na Ukrainę na miesiąc przejęła kierowanie pracami Rady, która ma czuwać nad pokojem na świecie. Poprzednio, kierowała tą organizacją w lutym 2022 roku, dokładnie wtedy, gdy rozpoczęła inwazję. Każdy z 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawuje rotacyjne przewodnictwo przez miesiąc.

„Absurdalne i destruktywne”. Zełenski ostro o przewodnictwie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w sobotę jako „absurdalną i destruktywną” wiadomość o tym, że Rosja obejmuje tego dnia przewodnictwo w...

zobacz więcej

Minister Rau mówi, że jest to niefortunny zbieg okoliczności. Szef polskiej dyplomacji dodaje, że najbliższy miesiąc będzie w ONZ czasem straconym. 


– My nie spodziewamy się niczego konstruktywnego po tym przewodnictwie. Z tego, co wiem, jednym z tematów zaproponowanych przez rosyjskie przewodnictwo będzie, nie chcę uprzedzać faktów, ale coś bardzo typowego dla rosyjskiej dezinformacji – mówił w Łodzi.


Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba ocenił z kolei, że jest to „policzek wymierzony w twarz społeczności międzynarodowej“.Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa w tym miesiącu oznacza, że pracami organizacji kieruje kraj, którego prezydent jest ścigany listem gończym za zbrodnie wojenne przez Międzynarodowy Trybunał Karny.


Przeczytaj też: Rosja wszczęła postępowanie przeciw prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego


Rosja jako jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ma prawo weta, co oznacza, że może blokować wszystkie działania, które są w nią wymierzone. To jeden z powodów dla których od kilku lat powraca dyskusja nad potrzebą zmian w ONZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej