RAPORT

Pogarda

Te pieniądze miały być na uchodźców z Ukrainy. Urzędnicy wyłudzili miliony

Pieniądze miały zostać wypłacone z rządowego funduszu przeznaczonego na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. (fot. Alex Nicodim/Anadolu Agency via Getty Images
Pieniądze miały zostać wypłacone z rządowego funduszu przeznaczonego na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. (fot. Alex Nicodim/Anadolu Agency via Getty Images

Najnowsze

Popularne

Siły bezpieczeństwa Rumunii rozbiły siatkę nieuczciwych urzędników z okręgu Marmarosz, na północy kraju, którzy mieli wyłudzić od państwa ok. 10 mln lei – 9,5 mln zł – w związku z przyjmowaniem uchodźców wojennych z Ukrainy – podały lokalne media.

Chcieli zarobić na wojnie. Sprzedawali sprzęt, który mieli przekazać wojsku za darmo

Ukraińscy śledczy zatrzymali właściciela i dyrektora sieci sklepów z bronią i militariami, którzy nielegalnie sprzedawali sprowadzone z Polski...

zobacz więcej

Praktyki nieuczciwych pracowników samorządu terytorialnego zostały potwierdzone przez policję, która w piątek przeprowadziła działania kontrolne na terenie dziewięciu gmin okręgu Marmarosz.


Portal Hotnews ustalił w prokuraturze, że funkcjonariusze zebrali dowody potwierdzające wyłudzanie pieniędzy z tytułu przyjmowania na terenie gmin ukraińskich uchodźców.


– Policjanci w trakcie 203 przeszukań znaleźli ważne dokumenty, które mogą mieć związek ze śledztwem – poinformowała rumuńska policja cytowana przez media.
Sprecyzowano, że proceder polegał na „bezprawnym pobieraniu z budżetu państwa środków na zakwaterowanie i wyżywienie osób z Ukrainy w okresie marzec-grudzień 2022 roku”. Pieniądze miały zostać wypłacone z rządowego funduszu rezerwy budżetowej przeznaczonego na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.


Przeczytaj też: Okradali ukraińskich uchodźców. Zatrzymano 10 osób


Śledczy potwierdzili, że część zgłoszonych nieruchomości, w których rzekomo mieli przebywać uchodźcy, to domy dopiero budowane lub w zaawansowanym stanie degradacji, często bez drzwi i okien.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej