RAPORT

Pogarda

7 lat 500+. Morawiecki: Dopóki rządzi PiS, program nie jest zagrożony

Najnowsze

Popularne

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Opozycja zlikwiduje „500 plus”? Tak uważa niemal połowa Polaków

Według sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla portalu Wirtualna Polska 49 proc. Polaków obawia się, że w przypadku ewentualnej wygranej...

zobacz więcej

Szef rządu podkreślił w nagraniu opublikowanym na Twitterze, że program 500+ został wprowadzony dokładnie 7 lat temu, 4,5 miesiąca po zaprzysiężeniu rządu Beaty Szydło.


Jak mówił, PiS – wprowadzając powszechne świadczenie dla dzieci i młodzieży – nie tylko spełniło w ten sposób pierwszą wyborczą obietnicę, ale „przełączyło zwrotnicę myślenia o państwie”: w miejsce państwa biernego i wygodnego dla garstki ludzi, wprowadzono model państwa sprawczego, solidarnego i służącego wszystkim obywatelom.


Morawiecki: 500+ przyczyniło się do spadku ubóstwa polskich dzieci


Morawiecki wskazywał, że program 500+ przyczynił się do spadku ubóstwa polskich dzieci, rodziny zaczęły jeździć na wakacje, a dzieci zaczęły masowo uczestniczyć w zajęciach rozwijających talenty. 


– Można powiedzieć, że w zakresie wsparcia rodzin, Polska weszła do wyższej ligi – ocenił.



Marszałek Sejmu: Teatr jednego aktora; Donald Tusk rozmawia z Donaldem Tuskiem

„Rozpoczął się okres prekampanijny. Widzimy, że szef największej partii opozycyjnej jeździ po Polsce, a ja oglądam teatr jednego aktora – Donald...

zobacz więcej

Premier przypomniał, że po zapowiedzi wprowadzenia tego programu, oponenci polityczni Prawa i Sprawiedliwości straszyli katastrofą finansów publicznych. 


– Ale żadnej katastrofy nie było i nie ma. Co więcej, pomimo przekazania rodzinom już ponad 214 mld zł doprowadziliśmy do spadku zadłużenia Polski w relacji do PKB i to w sytuacji ogromnych kryzysów, z jakimi od lat zmaga się świat – powiedział Morawiecki.


Mówił też o uszczelnieniu systemu podatkowego. 


7 milionów dzieci korzysta z 500+


– Nie było naszego przyzwolenia na okradanie Polski przez VAT-owskie mafie i różnych cwaniaków. To właśnie dlatego możliwe było uruchomienie największego programu społecznego w polskiej historii – podkreślił.


– Program 500+ stał się nie tylko symbolem naszej wiarygodności, ale też symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa. U podstaw sukcesu programu Rodzina 500+ leżała jego prostota i dostępność. Nie budowaliśmy biurokratycznej bariery, ale maksymalnie ułatwiliśmy rodzicom dostęp do świadczeń. Nie dzieliliśmy dzieci na lepsze i gorsze, bo w naszych oczach każde dziecko zasługuje na równe traktowanie – powiedział premier.


Przypomniał, że dziś wsparcie z programu otrzymuje około 7 mln dzieci. – Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony – zapewnił.


Program Rodzina 500+. Kiedy został wprowadzony?


Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Początkowo zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie wypłacano jedynie rodzinom, których dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. 


Od lipca 2019 r. program działa w rozszerzonej formule - świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej