RAPORT

Pogarda

Abp Sawa znowu broni Rosji. Napisał list

Abp Sawa (fot. PAP/Rafal Guz)
Abp Sawa (fot. PAP/Rafal Guz)

Najnowsze

Popularne

Abp Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, po raz kolejny wsparł rosyjską cerkiew prawosławną. Stwierdził, że działania ukraińskich władz, próbujących odebrać prorosyjskim duchownym należącą do państwa Ławrę Kijowsko-Pieczerską, to „wyraz wielkiego zniewolenia i prześladowania cerkwi”.

Oburzający list zwierzchnika polskiej Cerkwi do Cyryla w Moskwie. Podziela wizję „ruskiego miru”

Dzięki wysiłkom Waszej Świątobliwości Rosyjska Cerkiew Prawosławna lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych – napisał w liście...

zobacz więcej

W liście do prorosyjskich duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego stwierdził, że „łączy się z duchowo z mnichami Ławry Kijowsko-Pieczerskiej i wszystkimi cierpiącymi”. 

 

Mimo decyzji władz Ukrainy duchowni podlegli patriarsze moskiewskiemu nie opuścili terytorium Ławry Peczerskiej w Kijowie. To najważniejszy prawosławny ukraiński ośrodek pielgrzymkowy. Oskarżani o prorosyjskość hierarchowie nie wpuścili też na terytorium monasteru specjalnej komisji, która miała się zająć ewidencją budynków. Jeden z biskupów wystosował groźby wobec prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

 

Prorosyjscy duchowni powinni już w piątek opuścić klasztor, bo państwo zerwało z Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego umowę wynajmu. Dotychczasowy namiestnik Ławry – objęty państwowymi sankcjami za prorosyjskie działania – biskup Paweł zapowiedział, że nie dostosuje się do decyzji władz. 

Patriarcha Cyryl zachęca Rosjan do walki. Obiecuje życie wieczne

Niezależny białoruski kanał Nexta zamieścił na Twitterze fragment przemówienia prawosławnego patriarchy Moskwy i całej Wszechrusi do rosyjskich...

zobacz więcej

W Ławrze Peczerskiej w Kijowie jest około dwustu mnichów i kilkuset wiernych. Dziś zablokowali prace państwowej komisji, która do końca kwietnia miała opieczętować budynki i mienie sanktuarium. 

 

Biskup Sawa –  był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Jurek”; jego współpraca rozpoczęła się w 1965 r. – już wcześniej publicznie okazywał przychylność wspierającej inwazję na Ukrainęrosyjskiej cerkwi. 

 

W lutym na stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego został umieszczony list, który metropolita Sawa skierował do patriarchy moskiewskiego Cyryla z okazji jego 14. rocznicy intronizacji na urząd patriarchy, gdzie pisał, że „wróg wiary nie lubi stabilności Kościoła, stara się go zniszczyć. Dobitnie świadczy o tym to, co wydarzyło się na Ukrainie”. 

 

Po publikacji listu, w wyniku medialnej krytyki, kancelaria biskupa Sawy opublikowała jego list otwarty, w którym przepraszał za zaistniałą sytuację. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej