RAPORT

Pogarda

Polska kupi amerykańskie pociski rakietowe Hellfire. Szef MON: Przystępujemy do negocjacji

Kongres USA zgodził się na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire (fot. Military.com)
Kongres USA zgodził się na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire (fot. Military.com)

Najnowsze

Popularne

Kongres USA zgodził się na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149 oraz docelowo apache. Przystępujemy do negocjacji cenowych – przekazał w sobotę na Twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata...

zobacz więcej

Do końca 2023 r. do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafią pierwsze śmigłowce AW149, produkowane w PZL Świdnik. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza, posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych. 

 

Umowę na dostawę 32 śmigłowców podpisał na początku lipca 2022 r. wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w zakładach PZL Świdnik – wchodzący w skład włoskiej grupy Leonardo zakład produkuje te maszyny. 

 

 Umowa opiewa na ponad 8,2 mld zł. AW149 wraz z pakietem logistycznym mają zostać dostarczone Lotnictwu Wojsk Lądowych w latach 2023-2029 w konfiguracji odpowiadającej potrzebom polskich sił zbrojnych. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej