RAPORT

Pogarda

Porażka Putina. Nie wykonali jego rozkazu, wielki projekt się nie powiódł

Władimir Putin (fot. Getty Images)
Władimir Putin (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie powiódł się rosyjski projekt wielkiej zimowej ofensywy w Donbasie. Okupanci osiągnęli marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar – ocenił brytyjski wywiad wojskowy.

Jaka sytuacja na froncie? Nowy raport ukraińskiej armii

Ostatniej doby siły zbrojne odparły 70 rosyjskich ataków na froncie – poinformował w komunikacie ukraiński sztab generalny. Nad Ukrainą zestrzelono...

zobacz więcej

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przypomniało słowa szefa rosyjskiego sztabu generalnego generała Walerija Gierasimowa z 11 stycznia br., kiedy objął dowództwo nad, jak to nazywają Rosjanie, „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, by przygotować i rozpocząć ofensywę w celu rozszerzenia rosyjskiej kontroli na cały Donbas. 

 

„Po 80 dniach coraz wyraźniej widać, że projekt ten zakończył się niepowodzeniem. Na kilku osiach frontu donbaskiego siły rosyjskie osiągnęły jedynie marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar, w dużej mierze trwoniąc tymczasową przewagę kadrową uzyskaną w wyniku jesiennej »częściowej mobilizacji«. Istnieje realna możliwość, że po dziesięciu latach pełnienia funkcji szefa sztabu generalnego Gierasimow przekracza granice tego, jak dalece rosyjskie przywództwo będzie tolerowało niepowodzenia” – podaje wywiad Wielkiej Brytanii. 

 

Od miesięcy Rosjanie próbują okrążyć i zdobyć Bachmut, zacięte walki toczą się też o Awdijiwkę, Łyman czy Marjinkę. Armia rosyjska chce przejąć główne szlaki na tamtym kierunku. W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli tam ponad 70 ataków. 


Rozkaz Putina nie został wykonany


Ukraiński wywiad wojskowy na początku lutego informował, że Władimir Putin wydał rozkaz swoim wojskom zajęcia terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego do marca. 


Emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell wskazywał, że tempo rosyjskich działań ofensywnych na Ukrainie zmniejszyło się o 80 proc. – Dlatego Kreml zostanie zmuszony do zmiany swojej taktyki i skoncentrowania się nie na ataku, lecz na obronie przed przewidywanym ukraińskim kontrnatarciem – mówił analityk. 

 

Obie strony prawdopodobnie zakończą rok wyczerpane. Być może ze zmienioną linią frontu, ale w impasie, ponieważ żadna z nich nie będzie miała zasobów – ludzkich ani sprzętowych – aby wykonać decydujący ruch – przewiduje wojskowy.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej