RAPORT

Pogarda

TVN naruszył prawo? KRRiT wszczyna postępowanie

Problemy stacji TVN (fot. Shutterstock/OleksSH)
Problemy stacji TVN (fot. Shutterstock/OleksSH)

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. w związku z reportażem „Franciszkańska 3”, m.in. opartym na materiałach Służby Bezpieczeństwa. Postawiono w nim tezę, że kard. Karol Wojtyła jako metropolita krakowski znał temat pedofili w Kościele katolickim i jej celowo nie przeciwdziałał.

Fałszywki oparte na donosach. Dla TVN to rzetelne źródło

Reportaż „Franciszkańska 3” jest efektem wielomiesięcznej pracy opartej na wieloźródłowych dokumentach. (…) Przeszedł kilkuetapową weryfikację...

zobacz więcej

Reportaż autorstwa Marcina Gutowskiego, w którym pojawiają się również oskarżenia pod adresem kardynała Adama Sapiehy, został wyemitowany 6 marca br. w cyklu „Czarno na białym”. 

 

W ocenie przewodniczącego KRRiT, emisja audycji mogła stanowić naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o zakaz „propagowania działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”. 

 

Prawo mówi, że audycje i przekazy „w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym”. 

 

W odpowiedzi na reportaż TVN Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. 


Zobacz też: Próba dyskredytacji kard. Sapiehy. „Dokumenty bezpieki prawdopodobnie sfałszowano”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej