RAPORT

Pogarda

Wielki skandal w Niemczech. „Hipokryzja sięga Himalajów”

Kanclerz Olaf Scholz (fot. PAP/DPA Boris Roessler)
Kanclerz Olaf Scholz (fot. PAP/DPA Boris Roessler)

Najnowsze

Popularne

Nie jest to żadna niespodzianka dla każdego, kto przygląda się niemieckim mediom – tak europoseł PiS Ryszard Czarnecki skomentował informację o tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat rząd Niemiec zapłacił dziennikarzom około 1,5 miliona euro.

„Całkiem dochodowa działalność”. Za to niemiecki rząd płaci dziennikarzom

W ciągu ostatnich pięciu lat rząd Niemiec zapłacił dziennikarzom około 1,5 mln euro – głównie za moderowanie. Tak wynika z odpowiedzi rządu...

zobacz więcej

– Nie jest to żadna niespodzianka dla każdego, kto przygląda się niemieckim mediom. To wielce wymowne, że w olbrzymiej większości spraw dotyczących polityki zagranicznej niemieckie media mówią jednym głosem i jest to głos wspólny z aktualnym rządem – podkreśla Czarnecki. 

  

Zwraca jednocześnie uwagę, że dotyczy to nie tylko polityki zewnętrznej. – Przypomnę tę haniebna zmowę milczenia po napaściach na kobiety w Kolonii w noc sylwestrową w 2015 roku. Niemieckie media wtedy jakby się umówiły, że są strusiem i chowają głowę w piasek. Udawały, że nie ma problemu – ubolewa polski polityk. 

  

– To, co zostało ujawnione jest tylko potwierdzeniem tego, co od dawna przypuszczano. Zwracam uwagę, że kolejne niemieckie rządy, niemieckie partie i niemieccy dziennikarze – którzy od tych rządów biorą pieniądze – głośno krzyczą o rzekomym braku wolności mediów w Polsce. Muszę powiedzieć, że jest to przykład hipokryzji sięgającej nie Alp niemieckich, ale Himalajów i stosowania kompletnie podwójnych standardów – skonkludował Ryszard Czarnecki. 

  

Pieniądze dla 200 dziennikarzy


W ciągu ostatnich pięciu lat rząd Niemiec zapłacił dziennikarzom około 1,5 miliona euro – za moderowanie, „tworzenie treści” i przeprowadzanie wywiadów. Tak wynika z odpowiedzi rządu federalnego na zapytanie grupy parlamentarnej AfD w Bundestagu. Płatności od rządu federalnego otrzymało łącznie 200 dziennikarzy. 

  

Część była zatrudniona przez gazety „Spiegel”, „Zeit”, „Tagesspiegel” i inne media prywatne, ale około 120 beneficjentów pracowało dla nadawców publicznych, takich jak ARD, ZDF, WDR i rbb. Między końcem 2017 a 2022 r. ok. 875 tys. euro trafiło do dziennikarzy z sektora publicznego, a ok. 597 tys. euro do dziennikarzy z mediów prywatnych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej