RAPORT

Pogarda

Prezydent Andrzej Duda: świadomie popełnione zbrodnie muszą podlegać karze

Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda mówią o zbrodniach w Buczy jednym głosem: sprawcy nie mogą być bezkarni. (Fot. Yan Dobronosov/Global Images Ukraina)
Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda mówią o zbrodniach w Buczy jednym głosem: sprawcy nie mogą być bezkarni. (Fot. Yan Dobronosov/Global Images Ukraina)

Najnowsze

Popularne

Świadomie popełnione zbrodnie muszą podlegać karze. I nikt, nieistotne czy to prezydent, generał, czy którykolwiek z ministrów, nie może pozostać bezkarny – powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu w rocznicę wyzwolenia ukraińskiej Buczy spod rosyjskiej okupacji.

Zełenski wspomina Buczę: Nigdy nie wybaczymy zbrodniarzom

Rok temu wyzwolono Buczę – miasto, które jest symbolem okrucieństw okupacyjnej armii rosyjskiej; nigdy nie wybaczymy, ukarzemy wszystkich...

zobacz więcej

– Dlatego też społeczność międzynarodowa musi zabiegać o utworzenie Specjalnego Trybunału dedykowanego rosyjskim zbrodniom wojennym w Ukrainie. Jesteśmy to winni wszystkim ofiarom Buczy i tysiącom innych ofiar na ukraińskiej ziemi – podkreślił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu wygłoszonym w formie zdalnej podczas „Bucha Summit” – międzynarodowego szczytu zorganizowanego w pierwszą rocznicę wyzwolenia ukraińskiego miasta.


Czytaj także: Minister Rau: przyjęcie Szwecji i Finalandii do NATO podczas szczytu w Wilnie jest prawdopodobne


Prezydent Duda w swoim wystąpieniu wskazał, że Bucza „na zawsze pozostanie symbolem rosyjskich zbrodni popełnionych w Ukrainie podczas tej wojny, ale podobnych miejsc w Ukrainie jest wiele”. – Są one wszędzie tam, gdzie dotarł but rosyjskich żołnierzy – dodał Andrzej Duda.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Rosja zaatakuje kolejny kraj? Ławrow: Odpowiadamy tam za 220 tys. osób

Rosja jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo w (okupowanym) Naddniestrzu i za 220 tysięcy rosyjskich obywateli, którzy tam mieszkają – oświadczył...

zobacz więcej

Zbrodnie popełnione w Buczy odzwierciedlają prawdziwą naturę „ruskiego miru”. Pojęcie to dosłownie oznacza „rosyjski świat”, a także „rosyjski pokój”, ale dla ofiar rosyjskiej agresji oznacza przemoc, terror i śmierć. Po dramatycznych wydarzeniach w Buczy nie ma już wątpliwości: +ruski mir+ to kolejna emanacja cywilizacji śmierci – mówił Duda.


Czytaj także: Inicjatywa Morawieckiego. Wspólna odezwa pięciu krajów do UE ws. ukraińskiego zboża


Prezydent powiedział, że „w Europie pamiętamy dokładnie, czym są takie cywilizacje – jedną z nich próbowały stworzyć między innymi nazistowskie Niemcy”. – Podaję ten przykład nie bez przyczyny. Oni także, jak dziś rosyjscy zbrodniarze w imię własnej wizji świata i nowego porządku popełniali zbrodnie ludobójstwa myśląc, że są całkowicie bezkarni. Ich koniec nastał na polu walki, ale także – symbolicznie – na sali rozpraw Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze, gdzie przywódcy nazistowskich Niemiec zostali osądzeni i ukarani w świetle prawa – mówił prezydent.


Jak podkreślił „ten sam los powinien spotkać dziś tych, którzy ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnie w Ukrainie”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej