RAPORT

Pogarda

Abp Gądecki: za wszystkimi słowami i czynami Papieża stała jego osobista świętość

W wielu miastach Polacy 2 kwietnia zamanifestują swój sprzeciw wobec ataków na św. Jana Pawła II. (Fot. Chuck Fishman/Getty Images)
W wielu miastach Polacy 2 kwietnia zamanifestują swój sprzeciw wobec ataków na św. Jana Pawła II. (Fot. Chuck Fishman/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Za wszystkimi słowami i czynami Papieża stała jego osobista świętość. Takich proroków świat zabija i poniewiera nimi, także po ich śmierci – mówił w Poznaniu o św. Janie Pawle II przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W niedzielę, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w Poznaniu nie zostanie zorganizowany marsz papieski ani spotkanie modlitewne.

Ubecki atak na Świętego Jana Pawła II

zobacz więcej

Metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki wziął udział w wieczornej drodze krzyżowej zorganizowanej „w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II”. Kilkuset zgromadzonych wiernych przeszło w jej trakcie od kościoła św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim, przed pomnik papieża przy poznańskiej katedrze.


Czytaj także: Fałszywki oparte na donosach. Dla TVN to rzetelne źródło


W swoim wystąpieniu po przemarszu abp Gądecki zaznaczył, że wierni „przeżywali” całą drogę krzyżową ze św. Janem Pawłem II. – W tym czasie staraliśmy się zrozumieć, dlaczego właściwie potrzebujemy bronić dobrego imienia Jana Pawła II, które obrony nie potrzebuje – powiedział hierarcha i dodał, że wiernych „sprowadziła wdzięczność” za życiowe dokonania św. Jana Pawła II.


Za wszystkimi słowami i czynami papieża stała jego osobista świętość. Jak powiedział jeden z komentatorów – ojciec święty uczył, jak żyć i żył, jak nauczał. Nie tylko mówił o modlitwie, ale naprawdę się modlił. Nie tylko nawoływał by kochać każdego człowieka, ale sam wszystkich kochał. Nie tylko powtarzał słowa Zbawiciela o przebaczeniu, ale przebaczył temu, który targnął się na jego życie – powiedział abp Gądecki.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFOPolacy bronią Świętego Jana Pawła II

zobacz więcej

– Papież wszystkie sprawy świata, Kościoła i swoje osobiste rozwiązywał zgodnie z logiką Ewangelii. Nie zasłaniał sobą Boga, ale wszędzie szukał Jego oblicza. Pomagał nam stawać się wolnymi, ponieważ sam był człowiekiem wolnym. Bo ten, kto żyje Ewangelią, staje się człowiekiem prawdziwie wolnym. I dlatego może być niebezpiecznym dla dzisiejszego świata. Takich proroków świat zabija i poniewiera nimi, także po ich śmierci – powiedział arcybiskup.


Metropolita wskazywał na różne encykliki i poglądy św. Jana Pawła II. Mówił m.in. o encyklice „Evangelium Vitae”, która „zmierza do potępienia wszelkich form bezpośredniego zabójstwa niewinnych istot ludzkich, w szczególności aborcji i eutanazji”. Abp Gądecki dodał, że „w imię tej samej prawdy o świętości ludzkiego życia papież podważał też zasadność kary śmierci”.


Czytaj także: Tusk agituje z wykorzystaniem Dekalogu. Co mówił Jan Paweł II? [WIDEO]


Hierarcha mówił również o trosce o rodzinę i małżeństwo. – Dlatego tyle uwagi ojciec święty poświęcał specyfice miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. W potępieniu antykoncepcji nie chodziło mu tyle o metodę regulacji poczęć, ile bardziej o obronę płodnej miłości małżeńskiej, zakorzenionej w stwórczej miłości Boga-ojca – powiedział przewodniczący KEP.Senat blokuje uchwałę ws. Jana Pawła II. Polityk PSL: Skandaliczne zachowanie

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zaapelował, żeby Senat zajął się projektami uchwał dotyczącymi obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. W...

zobacz więcej


W Poznaniu bez marszuW niedzielę, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w Poznaniu nie zostanie zorganizowany marsz papieski ani spotkanie modlitewne planowane przed Krzyżem Papieskim na poznańskiej Wildzie. W środę, na antenie Radia Poznań, organizator spotkań przed Krzyżem Papieskim na poznańskiej Wildzie, artysta plastyk Stanisław Grzesiek, poinformował, że dzień po ogłoszeniu trasy marszu przez Poznań ktoś zgłosił organizację zgromadzeń publicznych w trzech miejscach kolidujących z pochodem. – Zostały „zajęte” na cały dzień, od godz. 8 rano do godz. 22 – podkreślił Grzesiek.


Czytaj także: Dekalog, aborcja, Kościół. Jan Paweł II kontra Tusk


Także w środę Stanisław Grzesiek ogłosił w mediach społecznościowych, że z powodu braku możliwości zorganizowania niedzielnego spotkania o godz. 15, przy Krzyżu Papieskim i „z powodu braku akceptacji przez większość organizatorów sugerowanego miejsca zdarzenia na terenie parku św. Jana Pawła II” podjął decyzję o odwołaniu tego wydarzenia.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej