RAPORT

Pogarda

„The Sun”: Ursuli von der Leyen marzy się szefowanie NATO

Ursula von der Leyen chce szefować wojskowym Paktem Pólnocnoatlantyckim NATO. (Fot. David Hecker/Getty Images)
Ursula von der Leyen chce szefować wojskowym Paktem Pólnocnoatlantyckim NATO. (Fot. David Hecker/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik „The Sun”. Szef NATO Jens Stoltenberg, którego kadencja została przedłużona o dodatkowy rok w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, ma ustąpić ze stanowiska w październiku tego roku.

Polska buduje potężne siły zbrojne

zobacz więcej

Jak twierdzi brytyjski tabloid, kilka krajów członkowskich miało zasugerować, by Ursula von der Leyen przejęła zwalniane przez Jensa Stoltenberga stanowisko, mimo że jej własna kadencja kończy się dopiero w przyszłym roku.


Czytaj także: Afera korupcyjna w PE. Śledztwo w toku


Gazeta zaznacza jednak, że von der Leyen miałaby bardzo trudno, by uzyskać poparcie wszystkich 30 krajów członkowskich NATO, zwłaszcza tych bardziej eurosceptycznych. Jak twierdzą brytyjskie źródła pisma, jej kandydaturę zablokowałaby m.in. Wielka Brytania. Chęć na objęcie stanowiska sekretarza generalnego ma brytyjski minister obrony Ben Wallace i jak się uważa, ma on poparcie premiera Rishiego Sunaka.


„The Sun” zauważa też, że mało prawdopodobne jest, by stanowisko sekretarza generalnego otrzymał przedstawiciel kraju, który nie spełnia wymogu przeznaczania na obronność przynajmniej 2 proc. PKB., a Niemcy nie są nawet bliskie osiągnięcia tego poziomu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej