RAPORT

Pogarda

Sztuczna Inteligencja (AI) przegrywa z człowiekiem. Zakaz używania aplikacji ChatGPT we Włoszech.

Włochy tymczasowo zakazują używania aplikacji ChatGPT firmy OpenAI. (Fot. Jaap Arriens/NurPhoto; Getty Images)
Włochy tymczasowo zakazują używania aplikacji ChatGPT firmy OpenAI. (Fot. Jaap Arriens/NurPhoto; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

We Włoszech tymczasowo zakazano korzystania z aplikacji ChatGPT i rozpoczęto dochodzenie w sprawie podejrzenia naruszenia zasad dotyczących gromadzenia danych przez program – poinformował włoski Urząd Ochrony Danych (Garante), którego cytuje agencja Reuters.

„Groźniejsza od głowic nuklearnych”. Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją

Elon Musk ostrzegł podczas odbywającego się w Dubaju World Government Summit, że sztuczna inteligencja jest „jednym z największych zagrożeń” dla...

zobacz więcej

Aplikacja ChatGPT cechuje się „brakiem jakiejkolwiek podstawy prawnej, która uzasadnia masowe zbieranie i przechowywanie danych osobowych” w celu „trenowania” chatbota – poinformowała Garante. OpenAI, firma, która jest właścicielką aplikacji, ma 20 dni na reakcję za pomocą środków zaradczych lub może ryzykować grzywnę w wysokości do 4 proc. swojego rocznego światowego obrotu.


Czytaj także: Ekipa rządząca w UE wzięła się za... papier toaletowy. Producenci załamani


ChatGPT wystartował 30 listopada, ale jest częścią szerszego zestawu technologii opracowanych przez OpenAI, który ma bliskie powiązania z Microsoftem. Metoda działania ChatGPT w ogromnym skrócie ogranicza się do uzyskania odpowiedzi na zadane mu pytania. Wyróżnia się tym, że jako narzędzie tekstowe jest w stanie tworzyć teksty porównywalne do treści tworzonych przez ludzi.


Wykorzystując techniki głębokiego uczenia się generuje odpowiedzi w czasie rzeczywistym w zależności od przedstawionych mu w pytaniu parametrów. Zarówno dotyczących treści, jak i np. liczby akapitów czy znaków w wygenerowanym tekście.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


ChatGPT napisze esej czy opowiadanie? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w szkole?

Rozwój sztucznej inteligencji niesie za sobą wiele wyzwań, ale tkwi w tym ogromny potencjał – powiedziała PAP członkini Grupy Roboczej ds....

zobacz więcej

Szybki rozwój technologii przyciągnął uwagę ustawodawców w kilku krajach. Wielu ekspertów twierdzi, że potrzebne są nowe przepisy regulujące AI ze względu na jej potencjalny wpływ na bezpieczeństwo narodowe, miejsca pracy i edukację.


Czytaj także: Nazwała Macrona „śmieciem”. Została aresztowana i grozi jej wysoka grzywna


Reuters zaznacza, że Włochy są pierwszym krajem zachodnim, który podjął działania przeciwko chatbotowi. Ponadto program jest również niedostępny w Chinach kontynentalnych, Hong Kongu, Iranie i Rosji oraz części Afryki, gdzie mieszkańcy nie mogą tworzyć kont OpenAI.


ChatGPT jeszcze w piątek wieczorem odpowiadał na pytania zamieszczane na platformie przez włoskich użytkowników, ale jak zaznaczył rzecznik włoskiego organu kontrolnego, firma została poinformowana o decyzji w piątek rano i byłoby istotnie niemożliwe, aby jeszcze tego samego dnia „wyciągnąć wtyczkę” dostępu we Włoszech, ale należy oczekiwać, że do soboty uda się to zrobić.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej