RAPORT

Pogarda

Saksońska Żytawa protestuje ws. Turowa. Minister Moskwa: nie ma powodu

Minister Anna Moskwa jest przekonana, że Niemcy nie mają powodu, aby skarżyć Polskę ws. Turowa. (Fot. Oleksandr Ishchenko/Global Images Ukraina; Getty Images)
Minister Anna Moskwa jest przekonana, że Niemcy nie mają powodu, aby skarżyć Polskę ws. Turowa. (Fot. Oleksandr Ishchenko/Global Images Ukraina; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie ma powodu, by Niemcy występowały do sądu w sprawie przedłużenia wydobycia w kopalni Turów – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W wywiadzie dla TVP Info, szefowa MKiŚ wskazała, że protest przeciwko przedłużeniu wydobycia w kopalni Turów do 2044 złożyło saksońskie miasto Żytawa.

Sprawa Turowa. Niemieckie miasto złoży drugą skargę na naszą kopalnię

Saksońska Żytawa chce po raz drugi wnieść skargę przeciwko kopalni węgla brunatnego Turów – informują niemieckie media. Decyzja została podjęta 25...

zobacz więcej

Minister Anna Moskwa powiedziała, że przygraniczne Zittau, już wcześniej zgłaszało uwagi w sprawie kopalni. Zaznaczyła, że te argumenty zostały przeanalizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i wysłana została odpowiedź z informacją, że „decyzja o przedłużeniu wydobycia nie ma wpływu na środowisko, bo odkrywka przesuwa się zupełnie w innym kierunku, więc nie ma powodu, żeby Niemcy na tym etapie występowały do sądu”.


Czytaj także: Fanka Putina stanie przed sądem


Przypomniała, że podobny spór Polski z Czechami został rozwiązany. – Umowa jest realizowana, monitoring jest realizowany, przygotowywane są dodatkowe zabezpieczenia – powiedziała Anna Moskwa i dodała, że trzy tygodnie temu decyzję o przedłużeniu wydobycia do 2044 r. potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, uznając, że decyzja wydana jest prawidłowo, a ponadto bardzo ważną przesłanką jest bezpieczeństwo energetyczne. – Tym samym proces jest zamknięty, decyzja jest uprawomocniona, spór na poziomie UE rozwiązany – zaznaczyła minister.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Prorosyjscy ekolodzy z Meklemburgii ogromnym obciążeniem. Niemcy ratują się agencją PR

Dyskusje wokół fundacji klimatycznej, która wspierała ukończenie gazociągu Nord Stream 2, są coraz większym obciążeniem dla rządu...

zobacz więcej


Żytawa idzie na wojnę z PolskąRada miasta Zittau (Żytawa) zapowiedziała, że chce ponownie wstąpić na drogę sądową przeciwko polskiemu rządowi z powodu kopalni Turów. Konkretnie chodzi o podjętą w połowie lutego przez polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzję o zezwoleniu na dalsze funkcjonowanie kopalni węgla brunatnego Turów do 2044 roku.


Czytaj także: Dwa pociągi wykoleiły się w Szwajcarii. Jest wielu rannych


Według miasta, ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) wymagana do dalszej eksploatacji nie jest jeszcze prawnie wiążąca. Jesienią ubiegłego roku Zittau złożyło skargę na ocenę oddziaływania na środowisko. Ponieważ nie zapadła jeszcze żadna decyzja, Zittau uważa, że procedura wydawania zezwoleń na dalszą eksploatację nie może być jeszcze zakończona.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej