RAPORT

Pogarda

Według Amerykanów zbrodnia w Buczy to część kampanii przeciwko cywilom

Antony Blinken zadeklarował, że USA wciąż będą wspierać walczącą Ukrainę. (Fot. Sha Hanting/China News Service/VCG; Getty Images)
Antony Blinken zadeklarował, że USA wciąż będą wspierać walczącą Ukrainę. (Fot. Sha Hanting/China News Service/VCG; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zbrodnia w Buczy była częścią systematycznej kampanii przeciwko cywilom, a Stany Zjednoczone będą dążyć do rozliczenia zbrodni tak długo, jak trzeba – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken w wystąpieniu z okazji rocznicy wyzwolenia Buczy.

Zełenski wspomina Buczę: Nigdy nie wybaczymy zbrodniarzom

Rok temu wyzwolono Buczę – miasto, które jest symbolem okrucieństw okupacyjnej armii rosyjskiej; nigdy nie wybaczymy, ukarzemy wszystkich...

zobacz więcej


W nagranym wystąpienia w ramach międzynarodowego szczytu zorganizowanego w pierwszą rocznicę odzyskania Buczy, Antony Blinken wspominał swoją wizytę w Buczy i Irpieniu, gdzie na własne oczy widział efekty rosyjskiej okupacji.


Czytaj także: Słowacja zwiększy produkcję amunicji dla Ukrainy


– Słyszeliśmy świadectwa tych, którzy przeżyli. Ludzi, którzy zostali zgwałceni przez rosyjskich żołnierzy. 14-letniego chłopca, którego ojciec został zastrzelony na jego oczach. Rodziny, którym nie pozwolono pogrzebać swoich bliskich (...) Te akty są częścią kampanii szeroko zakrojonej i systematycznej przemocy przeciwko cywilom. Schemat gwałtów, tortur, zaginięć, przymusowych deportacji dzieci i egzekucji – powiedział sekretarz stanu. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Posłowie skrajnej prawicy wyszli z sali parlamentu podczas przemówienia Zełenskiego

Ponad 20 skrajnie prawicowych austriackich deputowanych wyszło z sali parlamentu podczas przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego....

zobacz więcej

– Rosyjskie siły i oficjele popełnili – i nadal popełniają – zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. A ci, którzy popełnili te okrucieństwa, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności – dodał szef dyplomacji USA.

Zapowiedział także, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę i nie zapomną o Ukraińcach, którzy cierpieli i zginęli w obronie swojego kraju i demokracji.


– I będziemy dalej dążyć do rozliczenia i sprawiedliwości tak długo, jak to konieczne – zakończył Blinken.Blinken był jednym z szeregu zagranicznych przywódców, którzy w piątek uczcili wyzwolenie Buczy, podkijowskiej miejscowości, która stała się symbolem okrucieństwa rosyjskiej okupacji. W uroczystościach w Buczy wzięli także udział: prezydent Mołdawii Maia Sandu, premierzy Chorwacji, Słowacji i Słowenii: Andrej Plenković, Eduard Heger i Robert Golob. Swoje nagrane wystąpienie przesłał też prezydent RP Andrzej Duda.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej