RAPORT

Pogarda

Patodeweloperka ma zostać ukrócona. Rewolucyjne zmiany w przepisach

Najnowsze

Popularne

Przepisy, które ukrócą patodeweloperkę i pomogą ustabilizować rynek mieszkaniowy, wejdą w życie najpóźniej w ciągu kilku miesięcy – zapowiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Szef resortu rozwoju i technologii w wywiadzie dla TVP Info powiedział, że zmiany w prawie, nad którymi rząd obecnie pracuje, mają m.in. ukrócić patodeweloperkę. Chodzi np. o projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rekordowe ceny na rynku mieszkaniowym. „Deweloperzy budują mniej i kuszą bonusami”

Rekordowe ceny i popyt przyduszony przez wysokie stopy procentowe przemeblowują rynek. Deweloperzy budują mniej i kuszą bonusami – donosi w środę...

zobacz więcej

– Chcemy systemowo doprowadzić do sytuacji, w której lokal użytkowy będzie musiał mieć 25 mkw., tak jak mieszkanie po to, żeby nie opłacało się takich lokali budować – powiedział.


Dodał, że deweloperzy na sprzedaży takich lokali użytkowych „zarabiali podatkowo”, a ich właściciele zarabiali, wynajmując je jako pełnowartościowe mieszkania. Przypomniał, że obecnie lokale użytkowe zwykle mają niższy standard, są np. niedoświetlone, niefunkcjonalne, bez miejsca parkingowego. – A jeśli lokal będzie musiał mieć podobny standard jak mieszkanie, to nie będzie opłacało się kombinować – wyjaśnił.


Pytany, kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie, minister powiedział, że te, które wymagają nowelizacji, „wejdą wcześniej”, natomiast te, które wymagają zmian ustaw, czyli np. podatkowe, powinny zacząć obwiązywać w ciągu kilku miesięcy.


Przestrzeń między budynkami i balkony


W piątek na konferencji szef resortu rozwoju i technologii ogłosił, że projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest już gotowy, wkrótce zostanie upubliczniony. Wśród rozwiązań, które znajdą się w projekcie, wymienił zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Obecnie to 4 m do granicy działki, czyli minimum 8 m między budynkami; po zmianie ma być to minimum 5 m do granicy działki, czyli 10 m między budynkami.


Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła.

Potężny spadek sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym

W pierwszych trzech miesiącach notowani na polskiej giełdzie deweloperzy sprzedali 4983 mieszkania, o 23 proc. mniej licząc rok do roku - wynika z...

zobacz więcej


Obowiązkowe place zabaw


Ponadto minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 mkw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z ulicy. Jak tłumaczył minister Buda, celem jest wyeliminowanie sytuacji, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania do mieszkania na stałe. Reguła co najmniej 25 mkw. ma nie obejmować akademików, hoteli i aparthoteli.


Wśród rozwiązań, które mają się znaleźć w rozporządzeniu, zaproponowano też podwyższoną izolację akustyczną drzwi wejściowych. Dodatkowo deweloper powinien poinformować klienta, czy zostało wykonane badanie poziomu akustyki mieszkania.

Kolejne zmiany to: obowiązkowe place zabaw o powierzchni minimum 20 mkw. przy budynkach powyżej 20 mieszkań (w przypadku 21–50 mieszkań powierzchnia placów zabaw powinna wynosić 1 mkw. na każde mieszkanie; przy budynkach z 51–100 mieszkaniami min. 50 mkw., a przy inwestycjach od 101 do 300 mieszkań na każdy lokal ma przypadać min. 0,5 mkw. placu; przy blokach powyżej 300 mieszkań plac zabaw będzie miał powierzchnię min. 300 m kw.); konieczność zapewnienia 20 proc. terenu biologicznie czynnego na ogólnodostępnych placach i rynkach; pomieszczenia lub wiaty na rowery i wózki, którego powierzchnia wynosiłaby co najmniej 15 mkw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej