RAPORT

Pogarda

Cztery razy więcej zgonów z powodu przedawkowania leków wśród starszych Amerykanów

Opioidy w USA zbierają śmiertelne żniwo (fot.  Spencer Platt/Getty Images)
Opioidy w USA zbierają śmiertelne żniwo (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W ciągu ostatnich 20 lat liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem leków i narkotyków dramatycznie wzrosła wśród osób w wieku 65 lat i starszych mieszkających w USA – informuje pismo „JAMA Psychiatry”.

„Wystarczy, by zabić wszystkich 330 mln Amerykanów”. DEA podsumowuje 2022 r.

Federalna Agencja Antynarkotykowa (DEA) przejęła i skonfiskowała w 2022 r. wystarczającą ilość fentanylu, by zabiła wszystkich Amerykanów. Chodzi o...

zobacz więcej

Od roku 1999 w Stanach Zjednoczonych liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem stale rośnie, głównie z powodu rozprzestrzeniania się przepisywanych na receptę i nielegalnych opioidów, takich jak morfina, oksykodon i fentanyl.


Specjaliści poświęcali uwagę przede wszystkim przedawkowaniom wśród osób w wieku produkcyjnym. Naukowcy z University of California w Los Angeles zajęli się natomiast osobami starszymi. Ta grupa wiekowa może być coraz bardziej narażona na ryzyko w miarę starzenia się pokolenia wyżu demograficznego (baby boomers).


Około 2 proc. osób zarejestrowanych w Medicare (federalny program ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych w USA) w wieku 65 lat lub starszych spełnia kryteria diagnostyczne zaburzenia związanego z używaniem od substancji psychoaktywnych (SUD), a połowa zarejestrowanych przyjmuje codziennie cztery lub więcej leków na receptę. Oba czynniki mogą zwiększać ryzyko zamierzonego i niezamierzonego przedawkowania.

Gang przemycił do USA leki narkotyczne i psychotropowe warte ok. 20 mln zł

Uderzenie lubelskich „pezetów” i CBŚP w gang przemycający, w przesyłkach kurierskich leki narkotyczne i psychotropowe.

zobacz więcej

Dr Chelsea Shover i jej współpracownicy zebrali dane na temat zgonów spowodowanych przedawkowaniem u osób w wieku 65 lat i starszych z bazy danych WONDER US Centers for Disease Control and Prevention. Baza danych uwzględnia każdą ofiarę śmiertelną zarejestrowaną w kraju, w tym wiek, rasę, płeć i przyczynę zgonu.


Coraz więcej starszych osób przedawkowuje


Jak się okazało, w latach 2002–2021 odsetek śmiertelnych przedawkowań wśród osób starszych wzrósł czterokrotnie. W 2002 r. trzech na 100 000 dorosłych w USA w wieku 65 lat i starszych zmarło z powodu przedawkowania leków. W 2021 r. liczba ta wzrosła do 12 na 100 000. Dla porównania w roku 2021 w USA zmarło z powodu przedawkowania 62 na 100 000 dorosłych w wieku od 35 do 44 lat.


Większość śmiertelnych przedawkowań wśród osób starszych w 2021 r. dotyczyła nielegalnych narkotyków, ale 37 proc. – leków na receptę. Opioidy, w tym opioidy na receptę, odegrały rolę w 57 proc. zgonów spowodowanych przedawkowaniem.

Epidemia narkomanii w USA. Ponad 100 tys. osób zmarło z przedawkowania w ciągu roku

Rekordowa liczba ponad 100 tys. Amerykanów zmarła z powodu przedawkowania narkotyków w okresie od kwietnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku – wynika...

zobacz więcej

Zgony wynikały zarówno z samobójstw, jak i przypadkowego przedawkowania, przy czym prawie trzy czwarte niezamierzonych zgonów dotyczyło nielegalnych narkotyków, takich jak syntetyczne opioidy, kokaina i metamfetamina. Opioidy na receptę, leki przeciwdepresyjne, benzodiazepiny, leki przeciwpadaczkowe i uspokajające stosowano w 67 proc. celowych przedawkowań.


W porównaniu z resztą populacji osobom starszym na ogół przepisuje się więcej leków, w tym takich, które mogą prowadzić do przedawkowania (sam lek lub w połączeniu z innymi). Starsze osoby nie metabolizują też leków tak wydajnie jak młodsze, co zwiększa ryzyko przedawkowania.


Ubezpieczenia w USA


Jak wskazują autorzy, zrozumienie zakresu problemu pozwoliłoby wprowadzić lepszą politykę, zapewniającą bardziej sprawiedliwą opiekę zdrowotną dla osób starszych. Na przykład Medicare nie musi pokrywać kosztów leczenia zaburzeń psychicznych i zaburzeń związanych z używaniem substancji w takim samym stopniu, jak w przypadku innych schorzeń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej