RAPORT

Pogarda

Słowacja zwiększy produkcję amunicji dla Ukrainy

Słowacja zapowiada zwiększenie produkcji amunicji dla Kijowa (fot. Finnbarr Webster/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Słowacja zapowiada zwiększenie produkcji amunicji dla Kijowa (fot. Finnbarr Webster/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ powiedział w piątek w Kijowie, że jego kraj chce zwiększyć aż pięciokrotnie produkcję amunicji kalibru 155 mm dla Ukrainy. Dodał, że Słowacja będzie odgrywała główną rolę w produkcji pocisków dla kraju odpierającego rosyjską inwazję.

Mocne słowa szefowej KE: Zbrodnia była częścią rosyjskiego planu eliminacji Ukraińców

Zbrodnia w Buczy była częścią rosyjskiego planu eliminacji Ukraińców – oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der...

zobacz więcej

Podejmujemy konkretne kroki dotyczące zwiększenia pięciokrotnie produkcji amunicji 155 mm w naszych zakładach  poinformował minister, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda. Kaliber 155 mmm ma amunicja w standardzie NATO. 


Nad' przybył na Ukrainę razem z premierem Słowacji Eduardem Hegerem. Powodem wizyty była obchodzona w piątek rocznica wyzwolenia Buczy  miasta pod Kijowem, które rok temu stało się symbolem zbrodni wojennych popełnianych przez wojska rosyjskie. 


Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Bratysława podarowała Kijowowi m.in. amunicję, system rakietowy S-300 oraz pięć śmigłowców. Oba kraje zawarły również umowę handlową, na mocy której Ukraina zakupiła osiem samobieżnych haubic Zuzana-2. 23 marca br. minister Nad' poinformował, że pierwsze cztery z 13 przeznaczonych dla Ukrainy myśliwców MiG-29 opuściły już terytorium Słowacji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej