RAPORT

Pogarda

Pistorius zostanie za kratami. „On jest mordercą”

Lekkoatleta wyjdzie z więzienia najwcześniej pod koniec 2024 r. (fot. Getty Images)
Lekkoatleta wyjdzie z więzienia najwcześniej pod koniec 2024 r. (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sąd w Pretorii odrzucił wniosek o warunkowe zwolnienie przebywającego w więzieniu południowoafrykańskiego lekkoatlety i biegacza z niepełnosprawnościami Oscara Pistoriusa, skazanego za zamordowanie narzeczonej.

Padł ostatni bastion? Wimbledon dopuszcza rosyjskich sportowców...

Kolejna kontrowersyjna decyzja w świecie sportu. Zmieniono decyzję sprzed roku i rosyjscy oraz białoruscy sportowcy będą mogli zagrać w najbliższej...

zobacz więcej

Wniosek o zwolnienie warunkowe skazanego za zabójstwo swojej towarzyszki Reevy Steenkamp został odrzucony w piątek – poinformował dziennikarzy prawnik reprezentujący rodzinę ofiary. Skazany może złożyć ponownie wniosek o warunkowe zwolnienie w sierpniu 2024 r.


Pistorius w nocy z 13 na 14 lutego 2013 r. zastrzelił w swoim domu w Pretorii narzeczoną Reevę. W sądzie tłumaczył się, że był to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.


Skazany za morderstwo


Pod koniec 2014 r. został skazany przez sąd pierwszej instancji na pięć lat pozbawienia wolności. Po apelacji prokuratury sąd wyższej instancji zmienił kwalifikację czynu na morderstwo i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Za morderstwo skazano go najpierw na sześć lat więzienia, a później wyrok podwyższono do 13 lat i pięciu miesięcy.


Przeciwni skróceniu kary są Barry i June, rodzice zamordowanej.


– On jest mordercą. Powinien więc pozostać w więzieniu – powiedział Barry Steenkamp w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Daily Mail”, opublikowanym w lutym, w 10. rocznicę zabójstwa córki.


Obywatel RPA w trzech igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, Pekinie i Londynie, zdobył sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym. W 2007 r., biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem ze sprawnymi zawodnikami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej