RAPORT

Pogarda

Parlament zalegalizował eutanazję. Robi się coraz straszniej

Osoby nieuleczalnie chore i cierpiące mogą legalnie być poddane eutanazji (fot. Shutterstock/BlurryMe)
Osoby nieuleczalnie chore i cierpiące mogą legalnie być poddane eutanazji (fot. Shutterstock/BlurryMe)

Najnowsze

Popularne

Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą eutanazję. Za przyjęciem tego aktu prawnego opowiedzieli się deputowani rządzącej Partii Socjalistycznej premiera Antonia Costy oraz przedstawiciele opozycyjnych ugrupowań liberalno-lewicowych.

Eutanazja nadal nielegalna. Trybunał zakwestionował ustawę

Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał w poniedziałek ustawę o depenalizacji eutanazji za niezgodną z konstytucją. To trzecia od 2021 r. nieudana...

zobacz więcej

Zgodnie z nową ustawą każda nieuleczalnie chora osoba występująca o tzw. śmierć wspomaganą będzie musiała odbyć rozmowy z komisją lekarską, a ta stwierdzić u pacjenta „doświadczanie cierpienia o dużej intensywności”.


W przyjętym w piątek dokumencie sprecyzowano, że poddać się eutanazji będą mogły osoby, u których stwierdzono „nieuleczalną chorobę lub bardzo ciężki uraz, powodujące cierpienie, którego pacjent nie może znieść”.


Od 2017 r. zdominowany przez ugrupowania lewicy parlament Portugalii już czterokrotnie uchwalał prawo do eutanazji. Nie weszło jednak ono w życie z powodu dwukrotnego odrzucenia przepisów przez Trybunał Konstytucyjny oraz jednego weta prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy.


W piątek biuro prasowe prezydenta Portugalii poinformowało, że spodziewa się, iż nowa ustawa trafi na biurko szefa państwa po Wielkanocy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej