RAPORT

Pogarda

Najpiękniejsze monastyry Armenii

Armenia już w 301 roku przyjęła chrześcijaństwo (fot. Agnieszka Wasztyl)
Armenia już w 301 roku przyjęła chrześcijaństwo (fot. Agnieszka Wasztyl)

Najnowsze

Popularne

Kolebka chrześcijaństwa. Kraj, który może pochwalić się wielowiekową historią i tradycją religijną. Armenia już w 301 roku przyjęła chrześcijaństwo – jako pierwsze państwo na świecie. Ormianie są dumni z tego faktu i chętnie podkreślają to na każdym kroku. W całym kraju można podziwiać średniowieczne kościoły i monastyry. Najstarsza – katedra w Eczmiadzynie – pochodzi z IV wieku. Oto subiektywny ranking najpiękniejszych klasztorów i kościołów w Armenii, które odwiedziłam podczas podróży po tym niezwykłym kraju.

Tbilisi – stolica Gruzji z nutą Orientu

Mało jest miast na świecie, które potrafią oczarować mnie od pierwszego spojrzenia. A tak właśnie było z Tbilisi. Gruzińska stolica to niezwykła...

zobacz więcej

Monastyr Tatew (Tatev)


Perłą ormiańskiej architektury jest zbudowany w IX wieku nad skalistym wąwozem klasztor Tatew. W średniowieczu mogło w nim mieszkać około 1000 mnichów. W XV wieku prężnie działał tu Uniwersytet Tatew, który był jedną z najważniejszych uczelni w kraju. W bibliotece znajdowało się aż 10 tys. manuskryptów.


W kompleksie klasztornym można zobaczyć trzy świątynie, dzwonnicę i kilka pomieszczeń. Największy jest kościół św. Piotra i Pawła. Wnętrza – jak przystało na ormiańskie świątynie – są surowe. Nieopodal znajduje się kościół św. Grzegorza Oświeciciela i niewielki kościółek Najświętszej Matki Bożej (Surb Astwacacin).


W kompleksie można zobaczyć także 8-metrowy słup zwieńczony chaczkarem – kamienną płytą z krzyżem. To „tańcząca kolumna”. Przewodniki podają, że słup porusza się pod wpływem ruchów tektonicznych i ostrzega przed trzęsieniami ziemi. Wstęp do klasztoru jest bezpłatny – jak do większości zabytkowych klasztorów w Armenii.

Batumi – gruzińskie Las Vegas

Jadąc do Batumi, w głowie miałam piosenkę Filipinek. Herbacianych pól niestety nie widziałam, ale miasto mnie pozytywnie zaskoczyło. Dla jednych...

zobacz więcej

Do klasztoru można dostać się m. in. najdłuższą na świecie kolejką linową, nazywaną „skrzydłami Tatewu”. Trasa liczy blisko 6 km, a przejazd zajmuje 12 minut. Kolejka w 2010 roku została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.


Monastyr Sewanawank


Na wzgórzu nad jeziorem Sewan góruje monastyr Sewanawank zbudowany w IX wieku przez księżniczkę Mariam – córkę pierwszego króla Armenii Aszota I. W przeszłości znajdował się na wyspie, ale za czasów ZSRR polityka Józefa Stalina doprowadziła do obniżenia poziomu wody i dziś monastyr znajduje się na półwyspie.


Z dawnego zespołu klasztornego zachowały się dwa kościoły: św. Apostołów i Matki Bożej, w którym w średniowieczu przechowywano m.in. cenne manuskrypty. Można zobaczyć także ruiny trzeciego kościoła Zmartwychwstania i pozostałości po murach obronnych. Nazwa Sewanawank oznacza „czarny klasztor”, bo zbudowano go z wulkanicznego ciemnego kamienia.


Ze wzgórza rozpościera się widok na jezioro Sewan – największy zbiornik na Kaukazie, nazywany „ormiańskim morzem”. W monastyrze mieszkali mnisi zesłani z Eczmiadzynia za niewłaściwe zachowanie. Niedaleko Sewanawanku znajduje się niewielki klasztor Hayravank, gdzie można zobaczyć liczne chaczkary i nagrobki.


Siem Reap – Brama Angkoru

To ważne miasto na mapie Kambodży. Liczy ponad 189 tys. mieszkańców i jest chętnie odwiedzane przez turystów chcących zobaczyć słynne ruiny świątyń...

zobacz więcej

Monastyr Noravank


Ten niewielki klasztor słynie nie tylko z zabytkowych świątyń, ale i malowniczego położenia. Zbudowano go w wąwozie wśród pomarańczowych skał. Przewodniki podają, że monastyr Noravank pochodzi z XIII wieku, choć najstarsze fragmenty świątyni św. Jana Chrzciciela datowane są na IX wiek.


W kompleksie zachowało się kilka kamiennych nagrobków i chaczkarów. Wrażenie robią zbudowane w XIII wieku kościoły: św. Stefana Pierwszego Męczennika i Matki Boskiej, a także kaplica św. Grzegorza.


W średniowieczu (XIV wiek) klasztor był siedzibą biskupstwa Syunik. Wtedy powstała tu też duża biblioteka, a sam monastyr był ważnym centrum naukowym i kulturalnym. Współpracował też z uniwersytetem Gladzor.

Słoneczna Andaluzja – wyjątkowy region Hiszpanii

Słoneczna Andaluzja przyciąga turystów o każdej porze roku. Ten niezwykły region Hiszpanii zachwyca pokazami tańca flamenco, smaczną kuchnią,...

zobacz więcej

Monastyr Chor Wirap (Khor Virap)


To jeden z najważniejszych klasztorów w Armenii w pobliżu granicy z Turcją. Widać z niego Ararat – świętą dla Ormian górę, na której osiadła arka Noego. Dziś leży już poza granicą kraju. Ormianie szczycą się tym, że jako pierwszy kraj na świecie przyjęli chrześcijaństwo jako religię państwową i nie zatracili tożsamości mimo licznych podbojów.


Nazwa klasztoru oznacza „głębokie lochy”, bo początkowo – zanim powstały kaplice – mieściło się tu więzienie. W jednej cel, która przetrwała do dziś, 13 lat spędził przyszły apostoł Armenii – św. Grzegorz Oświeciciel. Został uwięziony z rozkazu króla Tiridatesa III, który prześladował chrześcijan.


Pierwszą kaplicę zbudowano w VII wieku, ale nie przetrwała do naszych czasów. 10 wieków później powstały pomieszczenia klasztorne i kościół pw. Matki Boskiej. Kompleks klasztorny otacza mur obronny zrekonstruowany w XX wieku.

Bajkowe zamki Rumunii

Rumunia to kraj jeszcze nieodkryty przez Polaków, za to na ulicach miast można spotkać wielu turystów z Włoch, Francji, Grecji i Niemiec, którzy...

zobacz więcej

Monastyr Geghard


Nieopodal pogańskiej świątyni w Garni leży malowniczo położony, częściowo wykuty w skałach monastyr Geghard, wpisany w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Klasztor zbudowano w IV wieku w miejscu, w którym według legendy wypływało święte źródło z pobliskiej groty. Ormiańska tradycja mówi, że monastyr założył patron Armenii św. Grzegorz Oświeciciel. Nosił wtedy nazwę Ajriwank, czyli klasztor jaskiniowy.


Największy rozkwit monastyr przeżywał w XII i XIII wieku. To tu przechowywano relikwie św. Andrzeja i św. Jana, a także fragment Włóczni Przeznaczenia, którą rzymski legionista Kasjusz (Longin) przebił ciało ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Później włócznia trafiła do Eczmiadzynia – ormiańskiego Watykanu. W monastyrze Geghard można zobaczyć kościół główny Kathoghikè (kopuła w renowacji), dwie kaplice, bogato zdobione chaczkary. W skałach wykuto liczne cele mnichów i grobowce.

Tajlandia: Z wizytą u plemion

Noszą je od piątego roku życia, choć czasem oplatają już szyje młodszych dziewczynek. Z wiekiem dokładają kolejne obręcze. Ich szyja nienaturalnie...

zobacz więcej

Kościoły w Eczmiadzynie


20 km od stolicy Armenii – Erywania – znajduje się najstarsza świątynia chrześcijańska nie tylko w Armenii, ale i na świecie. W średniowieczu była ważnym centrum nauki i kultury. Katedra została zbudowana na początku IV wieku (301–303) na fundamentach pogańskiej bazyliki. Legenda głosi, że zbudował ją założyciel ormiańskiego Kościoła i apostoł Armenii św. Grzegorz Oświeciciel, któremu we śnie objawił się Jezus Chrystus i nakazał budowę świątyni w tym miejscu.


Największym skarbem katedry jest przechowywane w skarbcu drewno z arki Noego i grot z Włóczni Przeznaczenia. Pozostałe części włóczni znajdują się m.in. w bazylice św. Piotra w Watykanie. W katedrze można zobaczyć zabytkowe krucyfiksy i rękopisy, ale niestety z powodu renowacji budynku nie można wejść do środka. Remont według planów może potrwać do września.


W 2000 roku katedra w Eczmiadzynie – wraz ze średniowiecznymi kościołami zbudowanymi niedaleko świątyni – została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zajrzeć także do kościoła św. Gajany (Gajane) zbudowanego w VII wieku. Gajana poniosła męczeńską śmierć z rozkazu króla Tiridatesa III – zanim przyjął chrzest i ustanowił chrześcijaństwo religią państwową. Inną, ważną świątynią, jest pochodzący z 618 roku kościół św. Rypsymy (arm. Hripsime), która także była męczennicą chrześcijańską. 

Będąc w Eczmiadzynie, warto podjechać do miejscowości Zwartnoc, gdzie zachowały się ruiny zbudowanej z kamienia wulkanicznego średniowiecznej katedry Niebiańskich Aniołów, która miała aż 45 m wysokości. Słynęła z bogatych zdobień, rzeźb, monumentalnych arkad i kolumn. Katedra miała aż trzy kondygnacje i kopułę. Świątynia zachwyciła cesarza Bizancjum Konstantyna II, który odwiedził ją w 652 roku. Ruiny zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu jednak wstęp jest płatny. Bilet kosztuje w przeliczeniu około 17 złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej