RAPORT

Pogarda

COVID-19 podczas ciąży może zwiększać ryzyko otyłości u dzieci

Matki, które przechodziły COIVD-19 w czasie ciąży, muszą potem pilnie obserwować przyrost wagi swoich dzieci (fot. Ulet Ifansasti/Getty Images)
Matki, które przechodziły COIVD-19 w czasie ciąży, muszą potem pilnie obserwować przyrost wagi swoich dzieci (fot. Ulet Ifansasti/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dzieci urodzone przez matki, które miały COVID-19 w czasie ciąży, mogą być bardziej narażone na rozwój otyłości – informuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Problemy zdrowotne Kubicy. Odwołał przylot do Polski

W najbliższy weekend Robert Kubica miał wziąć udział w imprezie Poznań Motor Show. Tak się jednak nie stanie. Kierowca odwołał przylot do Polski po...

zobacz więcej

Od roku 2019 w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ponad 100 mln przypadków COVID-19, jednak informacje na temat długoterminowych skutków zdrowotnych tych infekcji są ograniczone. Kobiety w ciąży stanowią około 9 proc. kobiet w wieku rozrodczym z COVID-19, a w ciągu najbliższych pięciu lat miliony dzieci będą narażone na infekcję matki podczas rozwoju płodu.


– Nasze odkrycia sugerują, że dzieci narażone w okresie rozwoju płodowego na COVID-19 matki mają zmieniony wzorzec wzrostu we wczesnym okresie życia, co z czasem może zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia – powiedziała dr Lindsay T. Fourman z Massachusetts General Hospital w Bostonie.


– Wciąż potrzeba wielu badań, aby zrozumieć wpływ COVID-19 na kobiety w ciąży i ich dzieci – dodała.


Trzeba dziecko obserwować


Naukowcy przebadali około 150 niemowląt urodzonych przez matki, które przebyły COVID-19 w czasie ciąży i stwierdzili, że miały niższą wagę urodzeniową, a następnie większy przyrost masy ciała w pierwszym roku życia w porównaniu z około 130 dziećmi, których matki nie miały infekcji prenatalnej. Takie zmiany wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia w dzieciństwie i w późniejszym życiu.


– Nasze odkrycia podkreślają znaczenie długoterminowej obserwacji dzieci narażonych in utero (czyli w macicy, przed urodzeniem – przyp. PAP) na zakażenie COVID-19 przez matkę, a także powszechnego wdrażania strategii zapobiegania koronawirusowi wśród kobiet w ciąży – powiedziała dr Andrea G. Edlow z Massachusetts General Hospital.


– Potrzebne są większe badania z dłuższym okresem obserwacji, aby potwierdzić te powiązania – przekonuje dr Eldow.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej