RAPORT

Pogarda

Mocne słowa szefowej KE: Zbrodnia była częścią rosyjskiego planu eliminacji Ukraińców

31 marca 2022 r. wojska ukraińskie wyzwoliły podkijowską Buczę (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)
31 marca 2022 r. wojska ukraińskie wyzwoliły podkijowską Buczę (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zbrodnia w Buczy była częścią rosyjskiego planu eliminacji Ukraińców – oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Rok temu wojska ukraińskie wyzwoliły podkijowską Buczę, która ze względu na makabryczne odkrycie w niej stała się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych.

„Alarm!”. Bucza - symbol rosyjskiego bestialstwa [WIDEO]

zobacz więcej

To, co wydarzyło się rok temu w Buczy, nie było odosobnionym epizodem. Te egzekucje wykonane z zimną krwią były częścią większego planu. Kremlowskiego planu eliminacji Ukraińców. Ich tożsamości narodowej. Zbrodniarze wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności  oświadczyła von der Leyen w opublikowanym nagraniu wideo. 


Europa nie zapomniała 


Będziemy nadal wspierać starania o pociągnięcie Putina do odpowiedzialności za zbrodnię agresji. W tym celu nadal wspieramy utworzenie specjalnego trybunału, jeśli to konieczne. Chcemy sprawiedliwości dla Ukrainy i dla Ukraińców  dodała. 

Bucza, Izium, Mariupol. Symbole rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Bucza, Izium, Mariupol to punkty na ukraińskiej mapie, które stały się symbolami zbrodni popełnionych przez Rosję po rozpoczęciu przez nią...

zobacz więcej

Również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił na Twitterze, że Europa nie zapomniała o zbrodniach. 


Symbol rosyjskich zbrodni wojennych 


Rok temu popełniono zbrodnie na niewinnych ludziach w Buczy. I rok później nie zapomnieliśmy o tym. Odpowiedzialni za te zbrodnie na Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”  zapewnił. 


31 marca 2022 r. wojska ukraińskie wyzwoliły podkijowską Buczę. Po wyparciu Rosjan, którzy przez miesiąc okupowali miasto, odkryto masowe groby cywilów, dziesiątki ciał na ulicach, często ze śladami tortur. Skala okrucieństwa, wstrząsające zdjęcia i relacje ocalałych sprawiły, że Bucza stała się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie. Rosjanie zabili ponad 400 mieszkańców Buczy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej