RAPORT

Pogarda

Nowy sondaż wyborczy. Można spodziewać się bardzo dużej frekwencji

Największe poparcie niezmiennie ma Zjednoczona Prawica (fot.  PAP/Andrzej Lange)
Największe poparcie niezmiennie ma Zjednoczona Prawica (fot. PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

37 proc. badanych chce oddać głos na Zjednoczoną Prawicę; 30 proc. – na Koalicję Obywatelską; 9 proc. na Lewicę; 8 proc. na Konfederację; 7 proc. – na Polskę 2050 Szymona Hołowni, a 5 proc. na PSL-Koalicję Polską – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Fatalne wieści dla Tuska w nowym sondażu. „Rozkłada KO na deski”

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby parlamentarne, gdyby odbywały się teraz – tak wynika z najnowszego sondażu Kantara, którego wyniki...

zobacz więcej

Respondenci pytani byli w sondażu o to, na które ugrupowanie polityczne oddaliby głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę. 37 proc. badanych odpowiedziało, że chce zagłosować na Zjednoczoną Prawicę, co – jak informuje sondażownia – oznacza wzrost o 1 pkt proc. Chęć głosowania na KO wyraziło natomiast 30 proc. badanych (bez zmian).


Na kolejnych miejscach uplasowały się: Lewica z 9-proc. poparciem (bez zmian), Konfederacja – na którą głos chce oddać 8 proc. badanych (również bez zmian), Polska 2050 Szymona Hołowni z 7-proc. poparciem (spadek o 1 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska – 5 proc. (bez zmian).


Inne 2 proc., Porozumienie 0 proc.


Poniżej progu wyborczego znalazłyby się – według badania – Kukiz'15 - z 2-proc. poparciem oraz Porozumienie – z wynikiem 0 proc. Chęć głosowania na „inne ugrupowania” wyraziło 2 proc. respondentów.

Sondaże bezlitosne dla Macrona. Poparcie dla prezydenta to przeszłość

Poparcie dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona gwałtownie spadło i wynosi tylko 28 proc., wynika z sondażu ośrodka badawczy BVA dla radia RTL....

zobacz więcej

Według badania, deklarowana frekwencja w wyborach – gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę – wyniosłaby 63 proc., co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.


Spośród ankietowanych chcących wziąć udział w wyborach 48 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie weźmie udział w wyborach, a 15 proc. – raczej tak. Nie zamierza brać udziału w głosowaniu 30 proc. respondentów (18 proc. – zdecydowanie nie, a 12 proc. – raczej nie). 7 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.


Sondaż został zrealizowany w dniach 24–27 marca 2023 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview), na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) liczącej 1047 próbie Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej