RAPORT

Pogarda

Ekonomista: Można odfajkować szczyt inflacji

W marcu nastąpił największy od września 2022 roku spadek inflacji (fot. arch.PAP/Albert Zawada)
W marcu nastąpił największy od września 2022 roku spadek inflacji (fot. arch.PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Kolejne miesiące będą przynosiły nam dynamiczne spadki inflacji i w drugiej połowie tego roku będziemy mieli inflację na poziomie jednocyfrowym – powiedział na antenie TVP Info ekonomista Andrzej Stafaniak. Jak podkreślił „najważniejsze jest to, że jesteśmy bardzo blisko konsensusu optymistycznego, trajektoria inflacji okazała się dokładnie taka jak prognozy”. Według ekonomisty „można odfajkować szczyt inflacji”.

Spadek inflacji. GUS podał najnowsze dane

Inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W...

zobacz więcej

– Moim zdaniem to są dobre informacje i mamy najniższy odczyt od września poprzedniego roku. Można odfajkować szczyt inflacji – stwierdził Stefaniak.


W jego opinii „procesy dezinflacyjne będą nas kierowały do odpowiedzi na pytanie, czy to zjawisko pozwoli obniżyć stopy procentowe w drugiej połowie tego roku; teraz inwestorzy i uczestnicy rynków wierzą w to, że w drugiej połowie będzie szansa i środowisko do obniżenia stóp procentowych”


– Myślę, że nowe dane przybliżają nas do tego, że pod koniec tego roku będą bardzo dobre wiadomości dla tych wszystkich, którzy odczuwają negatywne skutki podwyżek stóp procentowych, które miały miejsce w roku poprzednim – powiedział ekonomista.


Jak wskazał, „obserwujemy już skutki wcześniejszych podwyżek stóp procentowych”.


– To było niebagatelne podwyższanie stóp w naszym kraju i teraz odciska się na tym, że będziemy świadkami klasycznego przełożenia wcześniejszych podwyżek stóp procentowych na spadki inflacji i procesy dezinflacyjne – stwierdził Stefaniak.


Wyjaśnił, że „to będzie się kumulowało w okolicach trzeciego i czwartego kwartału tego roku”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej