RAPORT

Pogarda

Walka z patodeweloperką. Wiadomo, ile wyniesie minimalna powierzchnia lokalu użytkowego

Najnowsze

Popularne

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 m kw. – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Podkreślił, że takie rozwiązanie ma przeciwdziałać wykorzystaniu małych lokali użytkowych jako mieszkań.

„Alarm!”. Patodeweloper zapomniał o parkingu dla lokatorów

– To kolejny przykład patodeweloperki i bezkarności urzędników – grzmią mieszkańcy jednego z bloków w Kołobrzegu. Deweloper postawił blok, ale o...

zobacz więcej

Szef resortu rozwoju i technologii na konferencji prasowej przedstawił rozwiązania mające przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. Jego zdaniem powinien to być „pakt społeczny”. – Mamy szansę wyjść z tej pułapki – ocenił.

 

Nowe rozwiązania dot. lokali użytkowych i budynków

 

Jedno z nowych rozwiązań przewiduje, że minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 m kw. Nie dotyczy to lokali na parterze lub pierwszym piętrze, dostępnych bezpośrednio z zewnątrz.

 

Kolejną z propozycji jest zwiększenie odległości między budynkami na sąsiadujących działkach.Teraz to 4 m do granicy działki (czyli minimum 8 metrów między budynkami); po zmianie ma być to minimum 5 metrów do granicy działki, czyli 10 metrów między budynkami.

 

Czytaj także: Patodeweloperka w Łodzi. Miały być niskie budynki, będą bloki 

 

Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła. 

Minister poinformował, że jest gotowe rozporządzenie dot. warunków technicznych i wkrótce zostanie opublikowane.


Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych


Minister Buda poinformował też, że rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

 

Zobacz także: Patodeweloperka w Łodzi. Mieszkańcy protestują


Zdaniem szefa resortu „likwidacja tego podatku będzie ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup mieszkania w najbliższym czasie, nie tylko przy wykorzystaniu tzw. bezpiecznego kredytu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej