RAPORT

Pogarda

We Włoszech tanieje prąd. Nawet o ponad 50 proc.

Rachunki za prąd we Włoszech (fot. Manuel Romano/NurPhoto via Getty Images)
Rachunki za prąd we Włoszech (fot. Manuel Romano/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Od 1 kwietnia spada cena referencyjna energii elektrycznej dla przeciętnego odbiorcy we Włoszech. W II kwartale tego roku spadek rachunków w tym kraju wyniesie ponad 50 proc. Poinformował o tym niezależny organ regulacyjno-kontrolny ARERA.

Meloni rozmawia z Włochami w mediach społecznościowych. Tematami: mafia, inflacja, bezrobocie, Ukraina i UE

Przeznaczyliśmy 30 mld euro na ochronę przedsiębiorstw i włoskich rodzin przed wysokimi cenami prądu – powiedziała premier Włoch w niedzielnym...

zobacz więcej

Przy gwałtownym spadku cen hurtowych produktów energetycznych cena referencyjna energii elektrycznej dla przeciętnej włoskiej rodziny w II kwartale 2023 r. będzie obniżona o 55,3 proc.

 

Jak zaznaczyła ARERA, ogólne opłaty systemowe są ponownie aktywowane dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej, w tym również dla użytkowników w gospodarstwach domowych. Od 1 kwietnia 2023 r. cena referencyjna energii elektrycznej dla typowego odbiorcy będzie wynosić 23,75 eurocenta za kilowatogodzinę, w tym podatki. 


Ile Włosi zapłacą za prąd?


Dla przeciętnej rodziny wydatki za rachunki za energię elektryczną od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. wyniosą około 1267 euro. Oznacza to wzrost o 33,7 proc. w porównaniu z analogicznymi 12 miesiącami poprzedniego okresu, od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

 

Czytaj także: 4,5 tys. euro za światło i gaz na rodzinę we Włoszech

 

Wzrost cen hurtowych w ostatnim roku i ich utrzymujący się wysoki poziom nadal wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną. Rodziny we Włoszech mają średnie roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 2700 kWh i deklarowaną moc 3 kW – podaje włoski portal „il Sole 24 ore”, powołując się na dane rządowe.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej