RAPORT

Pogarda

Prezydent podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-39. – To czas, który ma charakter przełomowy dla polskiego państwa – powiedział prezydent.

Putin (znów) atomu się chwyta. Widmo ukraińskiej kontrofensywy przeraża Kreml

Putin kolejny już raz stara się wykorzystać groźby nuklearne w swojej kampanii dezinformacyjnej. Po tym, jak nie udało mu się złamać woli walki...

zobacz więcej

W piątek na poligonie pod Orzyszem prezydent Andrzej Duda wspólnie z wicepremierem, ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem obserwował ćwiczenia strzeleckie czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej. Prezydent na poligonie podpisał też postanowienie w sprawie określenia „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-39”.


– To czas, który – patrząc na dzisiejszą sytuację – z pewnością ma dla polskiego państwa charakter przełomowy – oświadczył prezydent.


Jak zapowiedział, „kierunki rozwoju Sił Zbrojnych będą oparte na dotychczasowym fundamencie: lądowym, morskim i powietrznym, tak jak to od dziesięcioleci w naszym wojsku wygląda”. – Ale do tego dochodzą także i nowe komponenty: wojska cyberprzestrzeni, po drugie wojska kosmiczne – mówił prezydent.


Jak dodał, „staramy się działać”. – Te główne kierunki, które zostały w sensie ramowym przygotowane, teraz, przez najbliższe miesiące będą wypełniane treścią; (...) będą realizowane w tych właśnie obszarach – oświadczył Duda.


Prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa. Dokument ma charakter niejawny, a jego podstawą są m.in. wytyczne zawarte w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.


Zobacz też: Minister obrony zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej