RAPORT

Pogarda

Zakaz rejestracji aut spalinowych. „Mariaż ideologii i biznesu”

Unijny zakaz rejestracji nowych aut spalinowych po 2035 roku (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)
Unijny zakaz rejestracji nowych aut spalinowych po 2035 roku (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wierzy, że unijny dokument zakładający zakaz rejestracji nowych aut spalinowych po 2035 r., zostanie zmieniony za dwa, trzy lata. Jak zaznaczyła w Programie 1 Polskiego Radia, obecne uzasadnienie rozporządzenia nie uwzględnia kwestii społeczno-gospodarczych.

„Nierealne”. Minister klimatu ostro o zakazie rejestracji nowych aut spalinowych [WIDEO]

Patrząc na rozwój elektromobilności uważam, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny – powiedziała minister klimatu...

zobacz więcej

We wtorek Rada UE przyjęła rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zakłada ono 100-proc. redukcję emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 r.

 

Nowe przepisy określają następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-34 w porównaniu z poziomami z 2021 r.; 100-proc. redukcję emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 r.

 

Czytaj także: Przejście na pojazdy elektryczne w UE. „Nie jest to do końca ekologiczne”


Polska jako jedyne państwo Wspólnoty opowiedziało się przeciwko temu rozporządzeniu. Od głosu wstrzymały się Włochy, Bułgaria i Rumunia. 

Unijni komisarze zostali zobowiązani do systematycznego przeglądu, czy przyjęte przepisy mają sens i czy nie wymagają zmian. W 2026 r. Komisja Europejska ma dokonać szczegółowej oceny postępów w osiąganiu celów 100-proc. redukcji emisji oraz ewentualną potrzebę ich przeglądu.

UE chce zakazać sprzedaży aut spalinowych. „Pomysł nie do zaakceptowania” [WIDEO]

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed...

zobacz więcej

– Jedyny cel, jaki tam jest wpisany, to ograniczenie emisji; cała narracja w tym dokumencie koncentruje się na tym, co zrobić, żeby ograniczyć emisję do 2035 r. – powiedziała minister Moskwa w radiowej Jedynce.

 

„Bez analizy wpływu na gospodarkę”

 

Szefowa resortu klimatu wskazała, że jak wynika z analizy, w 2035 r. „trzeba zakazać rejestracji aut spalinowych bez analizy wpływu na społeczeństwo, na gospodarkę; bez analizy dojrzałości tego rynku, poziomu akceptacji społecznej”.


Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rozwiązania przyjęte przez Unię Europejską, są nie do przyjęcia dla jego rządu.

 

Czytaj także: Solidarna Polska mówi „nie” zakazowi samochodów spalinowych

 

Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zapowiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że w 2026 r. Polska będzie wnioskowała o rewizję unijnej dyrektywy w sprawie zakazu rejestracji samochodów spalinowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej